SlovenskoSprávy

COVID-19: opäť hlavne dohľadané kontakty. Ďalšie budú pribúdať

Za sobotu pribudol rekordný počet nových prípadov ochorenia COVID-19 a išlo hlavne o dohľadané kontakty.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva zaznamenali za včerajšok vo svojej územnej pôsobnosti 818 nových potvrdených prípadov COVID-19 z celkovo 8565 laboratórnych vyšetrení.

Početnejšie prípady ochorenia zaznamenali regionálne úrady v Bratislave, Dolnom Kubíne, Bardejove, Humennom, Nitre, Prievidzi, Senici, Martine, Nových Zámkoch, Starej Ľubovni, Svidníku.

COVID-19 Štatistika
Štatistika počtu prípadov na Slovensku
Prípadov
46 056
Úmrtia
176
Aktívne
34 872
Vyliečení
11 008
Posledná aktualizácia: 28. októbra 2020 o 6:33

Hlavne dohľadané

Regionálne úrady verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne, Humennom, Prievidzi, Senici (pre okresy Senica, Skalica), Svidníku (pre okresy Stropkov, Svidník) a Martine hlásia, že ide prevažne o dohľadané kontakty potvrdených prípadov, ktoré pochádzajú zo svadieb, osláv, rôznych návštev, škôl, pracovísk, aj zdravotníckych zariadení.

Hygienici z Prievidze zatiaľ nehlásia ďalšie nové prípady COVID-19 v súvislosti so zariadením sociálnych služieb. O výskyte COVID-19 v ZSS hygienici informovali včera.

Na Slovensku sa doteraz vykonalo 492.902 ukončených laboratórnych testov na nový koronavírus SARS-CoV-2 a doteraz bolo pozitívne testovaných 13.139 ľudí. Aktívnych prípadov v našej krajine máme tak aktuálne 8.256.

Bardejov

Významný nárast prípadov COVID-19 spájajú epidemiológovia najmä so svadbami a rodinnými oslavami.

Infekcia sa podľa všetkého rozšírila prostredníctvom ľudí, ktorí sa zúčastnili či podieľali hneď na viacerých takýchto podujatiach s početnou účasťou. Ochorenie sa objavilo aj u učiteľov a žiakov.

Lokálny krízový štáb na základe toho rozhodol na desať dní zatvoriť školy v pôsobnosti mesta, cieľom je spomaliť prudké šírenie vírusu. „Je preto kľúčové, aby boli deti nasledujúcich desať dní v domácej izolácii a nefungovali takpovediac v prázdninovom režime,“ uviedli hygienici.

Košice

Opäť ide najmä o aktívne dohľadané prípady. Epidemiológovia sledujú a prešetrujú viacero ohnísk nákazy, ide o pracovné, športové aj umelecké kolektívy.

Stará Ľubovňa

Po tom, čo sa ochorenie potvrdilo v dome seniorov už boli pretestovaní všetci klienti aj personál. Spomedzi klientov boli pozitívni traja, medzi zamestnancami je 9 aktívnych prípadov. „Postupuje sa podľa opatrení, infikovaní klienti sú v izolácii a stará sa o nich vyčlenený personál,“ doplnil Úrad verejného zdravotníctva.

Nové Zámky

Ide o úzke kontakty jednotlivých potvrdených prípadov COVID-19. Počet pozitívne testovaných osôb za včerajší deň sa v zariadení sociálnych služieb v okrese Nové Zámky nezmenil.

Nitra

Opäť ide o dohľadané rodinné kontakty a kontakty zo svadieb, vyskytujú sa aj prípady súvisiace so športovými klubmi, školami a pracoviskami.

„Vo viacerých prípadoch sa v súčasnosti uskutočňuje epidemiologické vyšetrovanie,“ uviedli hygienici.

Hlavne dohľadané

Prevažnú časť prípadov tvoria dohľadané kontakty zo starších i novších ohnísk nákazy, ale aj jednotlivých prípadov COVID-19. Kontakty pozitívne testovaných osôb regionálne úrady naďalej aktívne dohľadávajú, preto hygienici predpokladajú, že pozitívne testovaných osôb bude v tejto súvislosti rásť.

Ochorenie COVID-19 bolo v menšej miere potvrdené aj v rámci importov zo zahraničia a rovnako aj u osôb s klinickými príznakmi, ktoré iniciatívne kontaktovali svojho ošetrujúceho lekára.

„Rešpektovanie opatrení a nosenie rúšok, dodržiavanie odstupov od cudzích ľudí a umývanie či dezinfekcia rúk sú nosným pilierom ochrany nášho zdravia,“ uzatvorili hygienici.

Cez
ÚVZ
Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button