FinancieOdporúčamePondelkové espresoSlovenskoSprávySvetTechVideáVoľby
Odporúčame

Pondelkové espreso #10: padajúce rekordy a Matovičove chaotické opatrenia

Slovensko minulý týždeň zažilo chaotický týždeň. Premiér Igor Matovič najprv oznámil zákaz všetkých hromadných podujatí, neskôr však otočil. Padali však aj rekordy.

Dôležité
  • Minulý týždeň pribudlo najviac nakazených od začiatku pandémie.
  • Pribudlo aj mnoho úmrtí. Išlo o najvyšší počet úmrtí za jeden týždeň.
  • Chaos v opatreniach vyvoláva Igor Matovič.

Jedna poľovnícka múdrosť hovorí, že zajace sa počítajú na konci poľovačky a nie na začiatku. Tým sa však neriadil premiér Igor Matovič, ktorý po skončení prvej vlny označil Slovensko za premianta vo zvládnutí pandémie ochorenia COVID-19.

Druhá vlna však ani zďaleka nevyzerá, že by Slovensko patrilo medzi premiantov, skôr naopak. A chaos, ktorý vyvoláva premiér mätúcimi opatreniami rozhodne nepridáva na dojme zvládania boja s pandémiou.

Matovičove chaotické riadenie

Premiér Igor Matovič ešte minulý týždeň povedal, že preberá kontrolu nad riadením boja s pandémiou ochorenia COVID-19. No od začiatku minulého týždňa to skôr vyzeralo tak, že Matovič do boja vniesol iba chaos a nie riadenie.

Chaos, paniku a hnev vyvolalo hneď pondelkové oznámenie premiéra a hlavného hygienika o zákaze úplne všetkých hromadných podujatí – športových, kultúrnych, rodinných aj cirkevných.

Vyzeralo to, že Slovensko sa konečne spamätalo a aj politici si uvedomujú rizikovosť hromadných podujatí. Matovičovi však rozhodnosť v nových opatreniach vydržala iba niečo viac ako 24-hodín.

Chaotické opatrenia

Ústredný krízový štáb rozhodnutie odborníkov odobril a zmeny čakali hromadné podujatia, sprísnilo sa nosenie rúška a zmeny čakali aj reštaurácie. Už v stredu, zrejme zo strachu pred hnevom voličov a stratou preferencií, oznámil premiér zmiernenie pôvodných opatrení.  

V utorok hygienici vydali opatrenie k rúškam, ktorým sa opäť zaviedla povinnosť nosiť rúško aj vonku. Pribudlo aj opatrenie o zmene rizikovosti niektorých krajín, avšak Maďarsko aj Rakúsko ostali na zozname menej rizikových.

Aby toho chaosu nebolo málo, vláda v stredu schválila aj opätovné obnovenie núdzového stavu. Tento krát však núdzový stav platí pre celú krajinu a nie len pre zdravotníctvo ako tomu bolo na jar.

Úrad verejného zdravotníctva však zároveň v stredu vydal aj opatrenie na hromadné podujatia – športové zápasy sa hrať môžu, omše sa môžu slúžiť. Hygienici však zakázali svadby a tiež plesy, či diskotéky.

Pribudol limit 50 osôb a hygienici opatrenie ešte raz menili, keď dovolili športové zápasy aj s väčším počtom účastníkov avšak bez divákov. Hygienici zrejme zabudli na to akú paseku napáchal hokejový zápas medzi Skalicou a Novými Zámkami. Ostali po ňom desiatky nakazených a tri okresy sa sfarbili na červeno.

Aj obchody a hranice

Hygienici opäť obmedzili aj počet nakupujúcich v obchodoch. Vydané opatrenie hovorí, že vo všetkých obchodoch, ale aj v bankách, či na pošte môže byť naraz maximálne 1 osoba na 10 metrov štvorcových.

Aj bez nariadenia hygienikov sa rozhodli dve najväčšie univerzity prejsť na dištančné vzdelávanie. Zmena prišla aj na hraniciach. Na tých s Ukrajinou sa režim zvoľnil, avšak na hraniciach s Maďarskom naďalej ostávajú kontroly.

V pondelok sa tiež v mimoriadnom prejave k národu prihovorila prezidentka Zuzana Čaputová. V prejave rovnako poukázala na chaos v opatreniach, ktoré vyvoláva Igor Matovič. Požiadala tiež aby prestali politici hľadať vinníka a radšej sa zamerali na boj s pandémiou.

Rekordné čísla

Počas celého minulého týždňa však padali rekordy v počte nakazených. Už za nedeľu pribudlo 265 nakazených a išlo o dohľadané kontakty, ale tiež nákazu vo výrobných podnikoch.

Za pondelok potom pribudlo ďalších 231 nakazených a tiež jedno úmrtie. Opäť to boli dohľadané kontakty aj nové ohniská. S utorkovými číslami prišla aj informácia o troch ďalších úmrtiach. V utorok padol aj rekord, keď testy potvrdili 567 nových prípadov. Rekord však vydržal až jeden deň. Za stredu pribudlo 797 nových prípadov ochorenia COVID-19.

V utorok hygienici potvrdili, že nové prípady boli hlavne dohľadané kontakty a svadby. Situácia však nebola iná ani v stredu, keď opäť išlo hlavne o dohľadané kontakty. V Bratislavskom kraji však začalo pribúdať aj zatvorených škôl.

Maximá ešte len prídu

Vo štvrtok testy potvrdili ochorenie COVID-19 v prípade 679 ľudí. V piatok však úrady oznámili, že do štatistiky pribudlo až 6 nových úmrtí na COVID-19. Ministerstvo zdravotníctva tiež potvrdilo, že červených okresov je po piatku až 41.

Druhý najvyšší počet pozitívnych prípadov pribudol v piatok. Test potvrdili 704 nových prípadov ochorenia COVID-19. Opäť išlo hlavne o dohľadané kontakty zo svadieb, osláv a športových podujatí. Ešteže Matovič nakoniec šport nezakázal.

Rekord však prišiel v sobotu. Laboratória potvrdili 818 nových prípadov ochorenia COVID-19. Hygienici navyše upozorňujú, že už budúci týždeň zrejme pokoríme hranicu 1.000 prípadov za jeden deň. Prípady potvrdené v sobotu boli opäť hlavne dohľadané kontakty. V nedeľu však pribudlo aj ďalšie úmrtie.

Aj v Česku

Rekordné čísla však pribudli minulý týždeň aj v Česku, keď sa denný prírastok blíži k 4-tisícom. Ochorením COVID-19 sa minulý týždeň nakazil aj Donald Trump a jeho manželka.

Za mimoriadnych opatrení sa konali aj doplňujúce voľby v takmer päťdesiatke obcí na celom Slovensku. Čas sa kráti aj firmám na podanie daňového priznania. Finančná správa informovala, že daňové priznanie je potrebné podať do 2. novembra. Do rovnakého dátumu treba daň aj zaplatiť.

Prezidentka menovala

Prezidentka Zuzana Čaputová menovala za sudcu Ústavného súdu Roberta Šorla. Prezidentka však vymenovala aj 12 nových sudcov okresných súdov.

Ministerstvo dopravy informovalo, že začali práce na stavbe obchvatu Brezna. Dopravu v pondelok medzi Bratislavou a Kútmi skomplikovalo aj vykoľajenie nákladného vlaku pri Veľkých Levároch.

V strede týždňa prišla tiež informácia zo slovenského bankového prostredia. Poštová banka oznámila svoju zmenu na 365 banku. A dve novinky predstavilo minulý týždeň aj čínske Xiaomi.      

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button