Bleskové správySlovenskoSprávy

Generálna prokuratúra požiadala o preskúmanie núdzového stavu

Generálna prokuratúra dnes informovala, že na Ústavný súd podala návrh na preskúmanie vládneho uznesenia o núdzovom stave.

Generálnej prokuratúra sa nepozdáva vládne uznesenie o vyhlásení núdzového stavu. Ten si vydupal premiér Igor Matovič pre zhoršujúca sa situáciu na Slovensku. Prokuratúra pritom dnes informovala aj o tom, že pripomienky o opatrenia poslala aj Úradu verejného zdravotníctva. Generálna prokuratúra upozornila hygienikov, že opatrenia v boji s ochorením COVID-19 prijímali v rozpore so zákonom.

„Prvá námestníčka generálneho prokurátora Slovenskej republiky v zákonnej lehote podala Ústavnému súdu Slovenskej republiky v záujme odstránenia pochybností o ústavnosti prijatého uznesenia vlády Slovenskej republiky, návrh na začatie konania o súlade uznesenia vlády SR z 30. septembra 2020 k návrhu na vyhlásenie núdzového stavu podľa čl. 5 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v znení neskorších predpisov a nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 269/2020 Z. z. na vykonanie niektorých opatrení hospodárskej mobilizácie v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu na zabezpečenie riešenia druhej vlny koronavírusu COVID-19,“ uviedla v stanovisku Generálna prokuratúra.  

Prokuratúra však automaticky nežiada zrušenie núdzového stavu. Ústavnému súdu navrhla aj možnosť doplnenia uznesenia tak, aby bolo v súlade so zákonom.

„Uvedomujúc si vážnosť situácie, navrhla alternatívne – zrušenie uvedeného uznesenia alebo jeho doplnenie v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky,“ doplnila v stanovisku Generálna prokuratúra.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button