Bleskové správySlovenskoSprávy

Poľskému turistovi sa vo Vysokých Tatrách zrejme stal osudný blesk

Dňa 05.10.2020 v neskorých popoludňajších hodinách bolo na tiesňovú linku Horskej záchrannej služby nahlásené, že pod vrcholom Kriváňa sa nachádza osoba v bezvedomí.

Bližšie informácie sa nepodarilo záchranárom zistiť, nakoľko táto informácia prišla sprostredkovane cez manželku turistu, ktorý sa nachádzal na mieste. Žena bola v hoteli a informáciu od muža dostala prostredníctvom SMS správy. Viac sa jej s ním už nepodarilo skontaktovať.

O súčinnosť záchranári požiadali posádka VZZS, ktorá z heliportu v Starom Smokovci vyzdvihla troch záchranárov HZS a spoločne smerovali pod Kriváň. „Žiaľ, pre mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky – hustá hmla, silný vietor, mrznúci dážď, nebolo možné posádke VZZS doletieť vyššie, ako po Štrbské Pleso,“ uviedli horskí záchranár.

Tu boli záchranári HZS vysadení a vrtuľník VZZS sa musel vrátiť na základňu. Ďalšie skupiny záchranárov HZS smerovali do oblasti pozemne. Medzičasom sa na tiesňovú linku HZS prostredníctvom poľských záchranárov z TOPR dovolali poľskí turisti, ktorí upresnili, že osoba v bezvedomí sa nachádza blízko vrcholu a pravdepodobne po zásahu bleskom, už nejaví známky života.

Horskí záchranári sa k mužovi dostali ešte tesne pred zotmením. Po obhliadke tela sa potvrdila informácia od poľských turistov, že muž je bez známok života. Telo 27-ročného poľského turistu záchranári HZS pripravili na transport a vzhľadom na aktuálne poveternostné podmienky, dĺžku a náročnosť transportu požiadali o súčinnosť Letku Ministerstva vnútra SR.

V ranných hodinách dňa 6.10.2020 odišla do terénu skupina záchranárov HZS z Vysokých Tatier, a zároveň potvrdila prílet aj posádka Letky MV SR. Telo nebohého podniesli pre hustú hmlu v oblasti záchranári ku rázcestiu v Krivánskom žľabe, odkiaľ bolo transportované pomocou leteckej techniky v podvese na Štrbské pleso.

Zo Štrbského plesa následne previezli záchranári HZS telo do márnice v Novom Smokovci, kde ho prevzali príslušníci Polície SR. Vrtuľník sa po zlepšení počasia vrátil pre zostupujúcich záchranárov. Okolnosti nehody aj príčina smrti sú predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Zdroj
HZS
Viac

Tlačová správa

Ak máte záujem o zverejnenie vašej tlačovej správy môžete ju poslať mailom na adresu press@stalosa.sk. Denne zverejňuje výber zaujímavých tlačových správ.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button