Bleskové správySlovenskoSprávy

COVID-19: Dohľadané kontakty a ďalší domov dôchodcov

Úrad verejného zdravotníctva zverejnil údaje za nové prípady z utorka. Opäť išlo o dohľadané kontakty avšak nákaza sa rozšírila do ďalšieho domova.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva zaznamenali včera 877 potvrdených prípadov COVID-19 z 8 679 dokončených laboratórnych vyšetrení.

Početnejší výskyt ochorenia vo svojej územnej pôsobnosti hlásia RÚVZ v Bratislave, Dolnom Kubíne, Prešove a Liptovskom Mikuláši. Epidemiológovia zabezpečujú všetky potrebné protiepidemické opatrenia.

Liptovský Mikuláš

Väčšinu prípadov tvorili dohľadané kontakty pozitívnych osôb, nákazy sa objavovali na pracoviskách. V niekoľkých prípadoch epidemiologické vyšetrovanie ešte neskončilo.

Prešov

Ide väčšinou o dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy (svadby aj v iných okresoch). V časti prípadov začalo epidemiologické vyšetrovanie.

Dolný Kubín

Z veľkej časti ide o dohľadané kontakty potvrdených prípadov, ktoré sa zúčastnili svadieb, rodinných osláv či iných spoločenských udalostí.

COVID-19 sa potvrdil aj v zariadení sociálnych služieb, konkrétne u 19 klientov a členov personálu. Klienti aj personál boli v ostatných dňoch preventívne pretestovaní. Väčšina pozitívne testovaných osôb je bezpríznaková. Pozitívne testovaný personál sa nachádza v domácej izolácii. O klientov s potvrdeným ochorením COVID-19 sa stará vyčlenený personál. V zariadení sociálnych služieb platí zákaz návštev a sú tam nastavené prísne hygienické opatrenia.

Trnava

Zväčša ide o dohľadané kontakty zo starších i novších ohnísk nákazy (svadby, rodinné oslavy, pracoviská, športové kluby).

Kontakty pozitívne testovaných osôb regionálne úrady naďalej aktívne dohľadávajú. Ochorenie COVID-19 bolo potvrdené aj u osôb s klinickými príznakmi, v menšej miere šlo aj o importy zo zahraničia, testované boli aj ďalšie indikované osoby.

Chorí chodia do práce

Posledné dni sa podľa hygienikov hromadia prípady, kedy sa COVID-19 potvrdil u osôb, ktoré napriek klinickým príznakom navštevovali pracoviská, školy či verejné priestranstvá a nákazu tak rozšírili ďalej.

„Vyzývame preto ľudí: ak máte akékoľvek príznaky ochorenia COVID-19 (celková únava, slabosť, suchý dráždivý kašeľ, zvýšená telesná teplota, bolesti hlavy, kĺbov, náhla strata čuchu a chuti), nechoďte do práce a nenavštevujte verejné miesta. Choré deti nemajú byť v škole ani u starých rodičov, ktorí sú rizikovou skupinou. Izolujte sa od ostatných,“ uviedli hygienici.

Lekárovi volajte

Rozhodne by ste podľa hygienikov nemali chodiť za svojím ošetrujúcim lekárom osobne bez ohlásenia. Vopred ho telefonicky kontaktujte a informujte ho o svojom zdravotnom stave, vrátane epidemiologickej a cestovateľskej anamnézy. Váš ošetrujúci lekár určí postup diagnostiky ochorenia a liečby. Riaďte sa jeho pokynmi, pretože klinický stav ochorenia sa bez liečby a dohľadu lekára môže skomplikovať.

„Verejnosť by sme zároveň chceli povzbudiť k rešpektovaniu opatrení, správnemu noseniu rúšok (prekryté ústa aj nosové dierky), dodržiavaniu odstupov od cudzích ľudí a pravidelnému umývaniu či dezinfekcii rúk. V súčasnej situácii ide o nosný pilier ochrany nášho zdravia,“ doplnili hygienici.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button