OdporúčameSlovenskoSprávy
Odporúčame

Zákaz pre hromadné podujatia a zákaz zhromažďovania sa. Opatrenia sa dotknú aj wellnessu a obchodov

Ústredný krízový štáb dnes schválil sprísnenie opatrení v boji s ochorením COVID-19. Prvá podstavená vlna opatrení zatvorí wellness, fitness centrá a obmedzenia sa dotknú aj obchodov.

Dôležité
  • Stopku dostanú všetky hromadné podujatia.
  • Vláda bude rokovať o zákaze zhromažďovania sa.
  • Stredné školy bude učiť online, obchody zavedú hodiny pre seniorov.
  • Rúško bude povinné aj vonku.

Včerajšie rokovanie Pandemickej komisie Vlády SR prinieslo novú vlnu opatrení v boji s pandémiou ochorenia COVID-19. Ústredný krízový štáb dnes schválil opatrenia, ktoré obmedzia reštaurácie, obchody aj hromadné podujatia.

Vláda bude zajtra rokovať aj o možnom obmedzení zhromažďovania sa. Obmedziť zhromažďovanie môže vláda na základe schváleného núdzového stavu. Ten umožňuje vydať dokonca aj úplný zákaz vychádzania.

Jedlo len so sebou

Ústredný krízový štáb rozhodol o obmedzení podávania jedla v reštauráciách, kaviarňach a baroch. Jedlo si budú môcť zákazníci zobrať len so sebou alebo ho budú môcť reštaurácie podávať na terasách.

Reštaurácie zatiaľ nebudú úplne zatvorené avšak jedlo v interiéri nebude povolené vôbec. Zrejme však budú platiť aj obmedzenia otváracích hodín, ktoré vydal Úrad verejného zdravotníctva už minulý týždeň.

Zákaz pre hromadné

Stopku však už od 15. októbra dostanú hromadné podujatia. Tento krát pôjde o úplný zákaz všetkých hromadných podujatí – športových, kultúrnych aj cirkevných.

Zákaz tak bude platiť aj pre divadlá, kiná, či omše v kostoloch. Jedinou výnimkou budú športové podujatia niektorých vysokých organizovaných líg. Tie sa však budú môcť hrať len bez divákov a za podmienky, že všetci účastníci budú mať negatívny test na COVID-19.

Hromadné podujatia mali dostať úplnú stopku už pred dvomi týždňami. Premiér Igor Matovič však vtedy z obavy pred poklesom preferencií zaradil spiatočku.

Stredné online

Väčšina opatrení bude platiť zrejme od 15. októbra. Výnimkou sú však stredné školy, kde už od pondelka budú platiť prísnejšie opatrenia.

Stredné školy od zajtra prechádzajú na dištančnú formu výučby. Minister školstva Branislav Gröhling vyzval študentov aby nechodili ani na internáty.

Školy sa majú pripraviť na online vyučovanie na niekoľko najbližších týždňov. Základné školy budú pokračovať v prezenčnej forme výučby. Na prvom aj druhom stupni základných škôl však už budú povinné rúška. Rúška budú povinné aj v materských školách. Rúška nebudú musieť nosiť iba deti do troch rokov.

Väčšina obmedzení bude platiť od štvrtka 15.10.2020. Výnimkou sú stredné školy, kde obmedzenia platia už od zajtra. Rovnako zákaz zhromažďovania sa bude platiť zrejme od utorka 13.10.2020.

Žiadny wellness a obmedzenie obchodov

Ústredný krízový štáb zároveň rozhodol aj o zatvorení niektorých prevádzok. Stopku dostanú prevádzky wellness, sauny, akvaparky, kúpaliská a fitness centrá. Tieto prevádzky budú od štvrtka úplne zatvorené.

Obmedzenia sa však dotknú aj ostatných prevádzok. Na jednu osobu bude musieť byť už 15 m2. Obmedzenie bude platiť aj pre obchodné centrá, kde sa však na vstupe bude povinné merať aj telesná teplota.

Nákupné časy pre seniorov

Pre seniorov budú zároveň platiť nákupné hodiny v obchodoch s potravinami a v drogériách. V čase od 9.00 do 11.00 hodiny budú môcť v týchto prevádzkach nakupovať len osoby nad 65 rokov.

Seniori však budú môcť nakupovať aj v inom ako vyhradenom čase. Podobné opatrenie platilo aj počas prvej vlny, kedy však čelilo kritike zo strany obchodníkov aj ostatných nakupujúcich. Seniori totiž nákupné hodiny ignorovali a do obchodov chodili počas celého dňa. Vo vyhradenom čase potom obchody zívali prázdnotou. A pred obchodmi sa často tvorili dlhé radu čakajúcich zákazníkov.

Rúško všade

Ústredný krízový štáb zároveň rozhodol aj o prísnejších opatreniach pri nosení rúšok. Rúška budú od štvrtka povinné všade v exteriéri v obciach a mestách.

V lese či inde v prírode rúško povinné naďalej nebude. Rúška budú povinné aj v materských a základných školách. Výnimku budú mať len deti do troch rokov veku.

Zákaz zhromažďovania

Vláda sa bude zajtra zaoberať aj možným zákazom zhromažďovania. Vláde to umožňuje schválený núdzový režim. Minister zdravotníctva Marek Krajčí počas tlačovej konferencie uviedol, že navrhnú ich obmedzenie na 6 osôb.

Zákaz zhromažďovania, ak by ho vláda schválila, by vstúpil do platnosti od 13. októbra. Bolo by to po prvý krát v samostatnej histórii Slovenska, čo by sa obmedzilo základné právo zhromažďovania sa.

Môžu byť prísnejšie

Na tlačovej konferencii padlo aj upozornenie, že súčasné opatrenia nemusia stačiť. Slovensko tak môže čakať úplný lockdown. Igor Matovič upozornil, že ak sa Slováci nespamätajú môže prísť k zákazu vychádzania na niekoľko dní.

Slovensko je aktuálne v horšej situácii ako niektoré okolité krajiny a podľa členov Ústredného krízového štábu sa vydalo českou cestou. Všetci vyzvali na striktné dodržiavanie nariadení a opatrení.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button