FinancieOdporúčamePondelkové espresoSlovenskoSprávy
Odporúčame

Pondelkové espreso #11: v znamení opatrení, obmedzení a zatvárania

Slovensko čakajú poriadne ťažké dní v boji s pandémiou ochorenia COVID-19. Pokazili sme si to, avšak pokazili to aj politici.

Slovensko sa dostáva na čelo rebríčka najviac zasiahnutých krajín ochorením COVID-19. Počty nakazených na 100-tisíc obyvateľov posledné dva týždne vytrvalo rastú. Politici namiesto toho aby prijali zodpovednosť a zaviedli tvrdé opatrenia, ktoré zabránia zbytočným úmrtiam, robia iba plané vyhlásenia.

Od pondelka bude na neurčito platiť zatiaľ obmedzenie výučby na strených školách. Minister Branislav Gröhling si však nakoniec vydupal aby ostali otvorené základné školy. Uvidíme koľko mŕtvych vďaka tomuto nezodpovednému správaniu pribudne.

Prísnejšie opatrenia

Ústredný krízový štáb včera rozhodol o sprísnení opatrení, ktoré sa dotknú hromadných podujatí, obchodov aj reštaurácií. Reštaurácie budú môcť vydávať len jedlo so sebou. Obchody a tiež ostatné prevádzky budú musieť dodržiavať limit jedného zákazníka na 15 metrov štvorcových.

Zákaz pre hromadné podujatia a zákaz zhromažďovania sa. Opatrenia sa dotknú aj wellnessu a obchodov

Už od tohto štvrtka budú povinné aj rúška všade vonku bez ohľadu na vzdialenosť od ostatných ľudí. Zatvorené budú aj wellness centrá, fitness centrá, akvaparky, plavárne, kúpaliská a sauny.

Zákaz bude aj na všetky hromadné podujatia, či už pôjde o kultúrne, športové alebo cirkevné. Vláda bude dnes rozhodovať aj zákaze zhromažďovania sa.

Prehľad prijatých opatrení

Tisíce denne

Slovensko už nehlási denne prírastok v počte niekoľkých desiatok nakazených, ani stoviek. Denné prírastky sa už niekoľko dní držia nad úrovňou tisíc za deň. Rekordný bol potom minulý týždeň v piatok, keď testy ochorenie COVID-19 potvrdili až v 1.887 prípadoch.

Opäť išlo hlavne o dohľadané kontakty a to najmä zo svadieb. V Bratislavskom kraji potom zatvorili školy a tiež pevecký súbor. A situácia nebola lepšia ani v iné dni minulého týždňa.

V nedeľu na Slovensku pribudlo až 353 nových prípadov čo bolo najviac za nedeľu od začiatku šírenia pandémie na Slovensku. Išlo o dohľadané kontakty zo svadieb a rodinných osláv a v Bratislavskom kraji sa zatvárali ďalšie triedy v školách.

Málo testov, málo nakazených

Podivné však bolo testovanie v pondelok, keď laboratória urobili len niečo vyše 3-tisíc testov. Málo testov prinieslo aj málo nakazených a v pondelok ich pribudlo len 320. Opäť sa o slovo hlásili najmä svadby a rodinné oslavy.

Tým však dobré správy pre Slovensko skončili. Už v utorok padol rekord, keď testy odhalili 877 nových prípadov ochorenia. Nešlo však o najvyššie číslo minulého týždňa. Hygienici následne potvrdili, že opäť išlo o svadby a pribudol aj ďalší domov sociálnych služieb.

Rekord však vydržal len jeden deň a Slovensko v stredu pokorilo hranicu tisíc nových prípadov za deň. Pribudlo ich až 1.037 avšak ani toto číslo teda nebolo najvyššie za minulý týždeň.

Nezodpovedná Orava

Hygienici však prstom tento krát ukázali hlavne na Oravu, kde sa masívne ignorovali opatrenia a vo veľkom sa tu organizovali svadby napriek zákazu. Za obmedzenia po celom Slovensku sa tak zrejme môžeme poďakovať hlavne svadobčanom z Oravy. Polícia sa rozhodla pre problematický región pritvrdiť v kontrolách a sankciách.

Rekord však opäť vydržal iba jeden deň. Vo štvrtok testy potvrdili až 1.184 nových prípadov ochorenia COVID-19. Vďaka nezodpovednosti ľudí sa Slovensko za tri týždne takmer celé sfarbilo do červena. Tých červených je už 60 a oranžových je desať. 

Pandemická a ústredný

Premiér po oznámení piatkových čísle, ktoré priniesli 1.887 nových prípadov ochorenia COVID-19 vyzval na mimoriadne zvolanie Pandemickej komisie aj Ústredného krízového štábu.

Pandemická komisia tak v sobotu avizovala návrh balíka prísnych opatrení v boji s pandémiou. Lenže ešte pred koncom rokovania Ústredného krízového štábu bolo jasné, že prijatie opatrení nebude hladké. Niektorí politici na čele s Richardom Sulíkom si totiž mnohí stále neuvedomujú vážnosť situácie.

Aj za sobotu totiž pribudlo až 1.054 nových prípadov ochorenia COVID-19 a ide tak o najhorší výsledok za sobotu od začiatku pandémie. Aj v sobotu to boli hlavne dohľadané kontakty a hygienici tiež potvrdili, že ochorenie sa začalo šíriť mohutne v rodinách.

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button