Bleskové správySlovenskoSprávyTlačové správy

Kollár otvoril mimoriadnu schôdzu k vládnej novele

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár otvoril mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej sa majú poslanci venovať vládnej novele zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Zároveň sa má plénum venovať návrhu na jej prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní. Plénum v úvode schôdze odmietlo dva opozičné procedurálne návrhy. Šéf parlamentu tiež informoval, že podpredseda snemovne Gábor Grendel (OĽANO) mal negatívny test na ochorenie COVID-19.

Novelou z dielne Ministerstva zdravotníctva SR sa majú odstrániť nezrovnalosti v súvislosti s opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR v boji s pandémiou nového koronavírusu. Ministerstvo deklarovalo, že úprava rešpektuje základné práva a slobody a dbá aj na zachovávanie princípov právneho štátu. Umožniť by mala ich obmedzenie len v nevyhnutnom rozsahu a za nevyhnutných okolností.

Na problematické vydávanie opatrení upozornila Generálna prokuratúra minulý týždeň, keď upozornila, že Úrad verejného zdravotníctva vydával opatrenia v prvej vlne v rozpore so zákonom.

Jasnou právnou kvalifikáciou týchto právnych aktov ako všeobecne záväzných právnych predpisov sa má vyjasniť ich postavenie v právnom poriadku, keďže sa budú môcť stať právnym základom konania všetkých štátnych orgánov. Vyjasniť sa má tiež postup a miera ich skúmania. Zároveň by sa mali novelou zaviesť nové právne nástroje z dôvodu zhoršujúcej sa pandemickej situácie.

Viac

Tlačová správa

Ak máte záujem o zverejnenie vašej tlačovej správy môžete ju poslať mailom na adresu press@stalosa.sk. Denne zverejňuje výber zaujímavých tlačových správ.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button