OdporúčamePočasieSlovenskoSprávy
Odporúčame

SHMÚ varuje pred dažďom. Môže dvihnúť hladiny riek

Slovenský hydrometeorologický ústav dnes vydal výstrahy pred dažďom a upozorňuje tiež na stúpajúce hladiny slovenských riek.

Dôležité
  • Výstrahy pred dažďom platia pre celé Slovensko.
  • SHMÚ varuje aj pred povodňami.

Jeseň sa v posledných dňoch ukazuje v plnej paráde. Posledné dni mnohé časti Slovenska potrápil výdatný dážď a ten začal dvíhať hladiny riek. Situácia sa však nezlepší ani v najbližších hodinách.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na najbližšie hodiny výstrahy pred dažďom pre celé Slovensko a v niektorých okresoch platí najvyššia výstraha tretieho stupňa.

Výstrahy

Výstrahy pred dažďom platia až do 14.10.2020 do 20.00 hodiny. Najvyššia výstraha tretieho stupňa platí pre okresy – Spišská Nová Ves, Gelnica a Košice – okolie.

Výstrahy pred dažďom platia pre celé Slovensko. (zdroj: SHMÚ)

V týchto okresoch sa očakáva miestami výskyt dažďa s úhrnom zrážok od 40 až do 60 mm. Tento úhrn zrážok predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

„Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti vysoké, a vzhľadom na hydrologickú situáciu môžu spôsobiť škody,“ uvádza vo výstrahe Slovenský hydrometeorologický ústav.

Aj druhý a prvý

Výstrahy pred dažďom však platia vo všetkých okresoch Slovenska. Tu už platia výstrahy prvého a druhého stupňa. Problém však aj v týchto okresoch môže byť stúpajúca hladina potokov a riek.

Najmä v okresoch stredného a časti západného a východného Slovenska sa očakáva ojedine výskyt intenzívneho dažďa s úhrnom zrážok od 60 až do 100 mm. V týchto okresoch platí druhá najvyššia výstraha.

Výstraha prvého stupňa platí hlavne pre západné a východné Slovensko. Tu sa očakáva miestami výskyt dažďa s úhrnom zrážok od 45 až do 80 mm.

Aj povodne

Slovenský hydrometeorologický ústav však varuje aj pred povodňami, ktoré môžu intenzívne dažde spôsobiť. Hydrologické výstrahy platia na všetkých riekach na Slovensku.

Na mnohých tokoch pritom platí 3. stupeň výstrahy. Ten pritom upozorňuje na jav, ktorý svojou intenzitou vážne ohrozuje aktivity človeka a môže spôsobiť škody veľkého rozsahu. Na mnohých riekach potom platí druhý, či prvý stupeň výstrahy.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button