Bleskové správySlovenskoSprávy

COVID-19: Aj včerajšie prípady sú hlavne rodinné kontakty

Úrad verejného zdravotníctva poskytol bližšie informácie o včerajších potvrdených prípadov. Opäť to boli hlavne dohľadané kontakty.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva včera zaznamenali vo svojej územnej pôsobnosti 1.410 potvrdených prípadov COVID-19 z 10.228 laboratórnych vyšetrení.

Početnejší výskyt hlásili RÚVZ Bardejov, Bratislava, Čadca, Dolný Kubín, Košice, Lučenec, Martin, Nitra, Prešov, Poprad, Prievidza, Trebišov, Trnava a Žiar nad Hronom.

Nákaza sa šíri najmä kontaktmi s pozitívnymi osobami v rodinách a na pracoviskách. Početnejší výskyt preto eviduje väčšina krajských miest. Nákazy sa objavujú aj v zariadeniach sociálnych služieb, v zdravotníckych zariadeniach a na školách.

Lučenec

Početnejší výskyt zaznamenali na jednom oddelení v zdravotníckom zariadení. RÚVZ nariadil testovanie kontaktov, preto je možné, že počet prípadov v okrese Lučenec bude ešte rásť.

Päť nových prípadov za deň zaznamenali aj v okrese Poltár, ktorý bol doteraz jedným z najmenej postihnutých epidémiou COVID-19.

Prievidza

Medzi potvrdenými prípadmi sú dohľadané kontakty pozitívne testovaných ľudí. Epidemiológovia zaznamenávajú viacero rodinných ohnísk, infikovaní sú častokrát už všetci členovia domácnosti.

Odborníkom sa tiež podarilo objaviť prepojenie medzi zdanlivo nesúvisiacimi prípadmi v susedných dedinách, infekcia sa pravdepodobne rozšírila medzi účastníkmi pohrebov.

Ohnisko sa objavilo aj na jednom z oddelení zdravotníckeho zariadenia.

Žiar nad Hronom

Väčší počet sa objavil v okresoch Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica. Vo väčšine prípadov ide dohľadané kontakty, ochorenie sa šíri najmä v rodinách.

Vyskytli sa aj prípady zachytené v nemocnici v rámci predoperačných vyšetrení. Stále sa objavujú nové prípady, ktoré sú kontaktmi z osláv a svadieb aj v iných regiónoch Slovenska.

Bardejov

Zväčša ide o dohľadané kontakty potvrdených prípadov. COVID-19 sa šíri najmä v rodinách, ale dostáva sa aj do niektorých inštitúcií a podnikov.

Trebišov

Spravidla ide o kontakty pozitívne testovaných ľudí. Infekcia sa rozšírila v rodinách, ale aj pri kontakte na pracoviskách a aj v školských zariadeniach.

V sporadických prípadoch, ktoré zatiaľ nemajú súvislosť s pozitívne testovanými, pokračuje epidemiologické vyšetrovanie.

Dolný Kubín

Vo väčšine prípadov ide o dohľadané kontakty potvrdených prípadov. Nepriaznivú epidemiologickú situáciu v okresoch Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo pomáhajú zvládnuť príslušníci ozbrojených síl, ktorí boli zaškolení na dohľadávanie kontaktov aj pomoc pri epidemiologickom vyšetrovaní, administratíve, kontrole dodržiavania opatrení a podobne.

Martin

Drvivú väčšinu prípadov tvoria dohľadané kontakty, v územnej pôsobnosti RÚVZ sa nevyskytuje žiadne významné ohnisko nákazy.

Poprad

V okresoch Poprad, Levoča a Kežmarok eviduje RÚVZ nákazy v zdravotníckych zariadeniach, v zariadení sociálnych služieb, na školách, ale aj v športovom klube.

Pokračuje testovanie kontaktov pozitívnych osôb, protiepidemické opatrenia v klube, školách a rodinách sa zabezpečujú.

Čadca

Početnejší výskyt je v jednom zariadení sociálnych služieb, pozitívni sú klienti aj personál.

Zariadenie funguje v špeciálnom režime, pozitívne testovaní sú oddelení od negatívnych. Ostatné prípady sú aktívne dohľadané kontakty.

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button