OdporúčameSlovenskoSprávy
Odporúčame

Povodne zasiahli hlavne východné Slovensko

Už niekoľko dní na Slovensku intenzívne prší a k dnešnému dňu je vyhlásený druhý alebo tretí stupeň povodňovej aktivity v 58 obciach.

Policajti asistujú hasičom pri odstraňovaní škôd ako aj pri evakuácii ohrozených ľudí. „Taktiež usmerňujeme a regulujeme dopravu na rizikových cestných úsekoch zaplavených miest,“ uviedla polícia na Facebooku.

Najviac postihnutým regiónom je Košický kraj, kde je takmer polovica všetkých vyhlásených stupňov povodňovej aktivity. Nasleduje Prešovský kraj.

Najviac mimoriadnych udalostí (vyhlásených stupňov povodňovej aktivity) vzniklo v okrese Spišská Nová Ves, druhý najväčší počet je v okrese Gelnica. Ostatné výrazne zasiahnuté okresy sú Poprad, Revúca, Prešov, Zvolen.

Zasiahnuté obce riešia vzniknutú situáciu aj vlastnými silami a prostriedkami, v najviac zasiahnutých regiónoch zasahuje Hasičský a záchranný zbor, ale i dobrovoľní hasiči.

Výhľad predpovede počasia podľa SHMÚ je nepriaznivý, dažďové zrážky sú očakávané počas celého dňa.

Za ostatných 6 hodín boli hasiči v súvislosti s intenzívnym dažďom vyslaní k 69 udalostiam. Najvážnejšia situácia je momentálne v Žilinskom a Banskobystrickom kraji.

V Žilinskom kraji uskutočnili hasiči 17 výjazdov, pri ktorých najmä odčerpávali vodu zo zatopených pivníc a cestných komunikácii a odstraňovali popadané stromy.

V Banskobystrickom kraji boli hasiči doposiaľ vyslaní k 15 technickým udalostiam, pričom išlo najmä o odčerpávanie vody a stavanie protipovodňových bariér. Tu zasahujú najmä vo Zvolenskej Slatine, kde už od včerajšieho dňa profesionálni a dobrovoľní hasiči z okolitých obcí odčerpávajú vodu pomocou vysokokapacitných čerpadiel, stavajú protipovodňové bariéry a vykonávajú monitoring vodného toku rieky Slatina.

Ďalší monitoring vykonávajú v meste Banská Bystrica, kde hrozí vybreženie rieky Hron, hasiči preto v blízkosti autobusovej stanice umiestnili 250 metrov protipovodňových bariér. Profesionálni a dobrovoľní hasiči naďalej zasahujú aj v ostatných krajoch.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button