OdporúčameSlovenskoSprávyVideá
Odporúčame

COVID-19: Takmer celé Slovensko je už červené

Takmer celé Slovensko sa už ocitlo na červenom semafore, epidemiologická situácia sa výrazne zhoršila.

Na oranžovom semafore je už len sedem okresov, zelený nie je žiadny. O aktuálnej situácii dnes informovali minister zdravotníctva Marek Krajčí, štátny tajomník MZ SR Peter Stachura a hlavný hygienik Ján Mikas. 

Podľa ministra zdravotníctva je situácia na Slovensku vážna, každý deň zaznamenávame rekordné prírastky pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19.

Oranžové okresy – Gelnica, Revúca, Zvolen, Levice, Nové Zámky, Nové Mesto nad Váhom, Kysucké Nové Mesto

Všetkých ostatných 72 okresov je na červenom semafore.

Červené je už takmer celé Slovensko. (zdroj: MZ SR)

Naďalej rastie priemerný počet pozitívnych prípadov za týždeň, za posledný týždeň to stúplo zo 756 na 1341 prípadov denne. Stúpa aj incidencia – počet pozitívnych osôb na 100 tisíc obyvateľov za posledných 14 dní, zo 163 minulý týždeň sa zvýšila na 269. 

Podarilo sa za posledný týždeň zvýšiť aj priemerný počet vykonaných testov zo 7.646 na 9.411. Efektívne reprodukčné číslo je 1,3 – 1,5. Podiel pozitívnych testov ku všetkým vykonaným testom (7-dňový priemer) je 14,3%. Doba, počas ktorej dôjde k zdvojnásobeniu počtu pozitívnych prípadov, je 7 až 11 dní.

Naďalej rastie aj počet pozitívne testovaných v rizikovej skupine osôb nad 65 rokov. Zvýšil sa celkový počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 zo 324 na 464, stúpol aj počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii zo 26 na 51.

Aktuálne je najviac pacientov hospitalizovaných v Prešovskom kraji – 113, kde je na pľúcnej ventilácii 8 pacientov, nasleduje Košický kraj (96), na ventilácii 8 a Žilinský, kde je 90 pacientov hospitalizovaných, z toho najviac – 16 na umelej pľúcnej ventilácii.

V Trenčianskom kraji je hospitalizovaných/na umelej pľúcnej ventilácii (63/5), Nitrianskom (61/2), Banskobystrický kraj (44/5), Bratislavský kraj (38/1) a Trnavskom kraji (35/6).

Stúpol aj počet zdravotníckych pracovníkov pozitívne testovaných na COVID-19, k 16.10 to bolo 683  zdravotníckych pracovníkov. Niektoré zdravotnícke zariadenia museli pristúpiť k pozastaveniu alebo obmedzeniu plánovanej zdravotnej starostlivosti.

Pribúda aj nakazených zdravotníkov a hrozí, že pacientov nebude mať kto ošetrovať. Najväčší problém majú v Bardejove, kde už zrušili úplne plánované operácie a ošetrujú už len život ohrozujúce stavy.
Zdroj
Ministerstvo zdravotníctva SR
Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button