Bleskové správyFinancieSlovenskoSprávy

Za testy si 3 firmy si rozdelia 52 miliónov eur. Jedna má dlhy na sociálnom poistení

Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) zverejnila tri zmluvy, ktorými chce štát zabezpečiť dostatočné množstvo testov na celoslovenské testovanie.

Antigénové testy na celoplošné testovanie všetkých Slovákov zabezpečia tri firmy. Dokopy bude štát na nasledujúce testovanie podľa premiéra Igora Matoviča potrebovať zrejme 13 miliónov testov.

Štát však neplánuje na dve vlny celoplošného testovania minúť všetky testy nakúpené firmy. Testovať sa totiž vo veľkom bude aj na slovenských hraniciach. Pre všetky tri firmy, ktoré testy dodajú to bude zaujímavý biznis a poriadne im narastú tržby.

Má dlhy

Najväčší počet testov má dodať trnavská firma Eurolab Lambda a.s. Štátu by mala dodať desať miliónov testov a štát za nich zaplatí sumu 39,5 milióna eur. Zákazka od štátu tak bude znamenať desaťnásobne vyššie tržby ako mala firma minulý rok.

Z dát na webe FinStat sa dá vyčítať, že minulý rok mala firma tržby na úrovni 4,67 milióna eur. Firma v roku 2018 dokonca vykázala niekoľkotisícovú stranu a minulý rok mala zisk niečo vyše 30-tisíc.

Firma Eurolab Lambda a.s., ktorá má dodať 10 miliónov antigénových testov má dlhy voči Sociálnej poisťovni.

Avšak firma má podľa FinStatu aj pohľadávku voči štátu – podľa zverejnených informácií by mala firma dĺžiť Sociálnej poisťovni viac ako 17-tisíc eur. Prečo štát zákazku zveril práve firme, ktorá má dlhy voči štátu nie je jasné.

Dobrý biznis

Aj pre ďalšie dve firmy bude zabezpečenie testov pre štát výhodný biznis. Aj pre firmu Abbott Laboratories Slovakia, s.r.o., ktorá dodá dva milióny testov, to bude znamenať zniekoľkonásobenie obratu.

Minulý rok táto firma dosiahla obrat 4,8 milióna eur a za testy od štátu utŕži 8,9 milióna eur. Treťou firmou, ktorá dodá testy bude spoločnosť Juhapharm s.r.o. Dodať štátu by mala testy v hodnote 3,9 milióna eur a pôjde o milión testov. Aj pre túto firmu to bude znamenať zniekoľkonásobenie tržieb.

Bez súťaže

Správa štátnych hmotných rezerv pre dodanie testov nevypísala žiadne verejné výberové konanie. Štát tak nakúpil testy priamo a to nemuselo byť práve najvýhodnejšie riešenie.

Ak by štát nakupoval testy cez verejnú súťaž trvalo by to samozrejme dlhšie no cena sa mohla stlačiť nižšie. Podobné nákupy pritom premiér Igor Matovič v minulosti opakovane kritizoval.

Matovič však svoj plán o testovaní všetkých Slovákov tajil aj keď ho rieši podľa vlastných slov už tri týždne. Bolo tak dostatok času vypísať aj verejnú súťaž vďaka, ktorej mohol štát ušetriť.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button