FinancieOdporúčamePočasiePondelkové espresoSlovenskoSprávyTech
Odporúčame

Pondelkové espreso #12: COVID-19, povodne aj nové iPhony

Aj minulý týždeň bol najmä v znamení šírenia sa pandémie COVID-19. Slovensko však potrápili aj povodne a svetu sa ukázali nové iPhony.

Premiér Igor Matovič všetkých v sobotu prekvapil, keď informoval o pláne plošného testovania všetkých Slovákov pomocou antigénových testov. Stále však nie je jasné, či bude testovanie povinné alebo nie. Matovič má v pláne testovať v dvoch vlnách a chce otestovať všetkých Slovákov počas dvoch víkendov. Medzi jednotlivými testovacími vlnami totiž bude jeden týždeň pauza.

A takéto testovanie, aj keď s vopred neistým výsledkom nebude vôbec lacné. Testy pre štát dodajú celkovo tri firmy. Jedna z firiem má pritom niekoľko tisícový dlh na sociálnom poistení. Všetky tri firmy pritom spolu za 13 miliónov kusov antigénových testov zinkasujú viac ako 52 miliónov eur.

Nakazených pribúda

Na Slovensku však masívne pribúda počet nakazených a situácia sa zrejme v najbližších dňoch nezlepší. Za celý minulý týždeň pribudlo celkovo 9.984 nakazených na ochorenie COVID-19.

Horšie však je, že každým dňom pribúda aj počet pacientov v nemocniciach a tiež počet ľudí na umelej pľúcnej ventilácii. Pribúda však aj úmrtí, keď sme minulý týždeň v jeden deň do štatistiky započítali až 11 nových úmrtí a nasledujúci deň ďalších šesť úmrtí. Už na začiatku týždňa pritom pribudlo päť úmrtí.

Prehľad za minulý týždeň:

Nové opatrenia

Počas minulého týždňa však začali platiť aj mnohé opatrenie, tie napríklad sprísnili nosenie rúšok. Obmedzenia sa dotkli aj niektorých prevádzok a vláda schválila aj zákaz zhromažďovania sa.

Nové opatrenia:

Minulý týždeň očervenalo takmer celé Slovensko. Žiadny okres na Slovensku už nie je zelený a ostáva zopár oranžových. Polícia zároveň informovala, že pre nedodržiavanie opatrení riešila už 4-tisíc priestupkov. Hygienikom aj v nemocniciach začali pomáhať vojaci. Prezidentka Zuzana Čaputová zároveň informovala, že niektoré sporné ustanovenia zákona o ochrane verejného zdravia napadne na Ústavnom súde.

Už len tri týždne

Finančná správa minulý týždeň upozornila, že na podanie daňového priznania za minulý rok ostáva už len niekoľko týždňov. Vláda však pre prísnejšie opatrenia predstavila aj aktualizovanú „Prvú pomoc+“, ktorou navýšili niektoré príspevky v rámci jednotlivých opatrení. Zmenou je napríklad aj to, že o pomoc môžu žiadať aj tí živnostníci, ktorí sú popri živnosti aj zamestnaní.

Minulý týždeň však Slovensko potrápilo aj počasie. Hneď na začiatku týždňa niektoré severné okresy Slovenska zasiahlo sneženie. Zasahovať pre intenzívny dážď museli aj hasiči. Najmä na východe Slovenska museli hasiči a polícia niektorých ľudí evakuovať. Povodne potrápili práve najmä východné Slovensko a v teréne bola tisícovka hasičov.

Pixel aj iPhone

Minulý týždeň bol aj plný aj technologických noviniek a svet sa zaujíma hlavne o predstavenie nových iPhonov. U nás ste si mohli prečítať napríklad aj o novom smartfóne Google Pixel 5 5G.

Viac sledovaným však bolo utorkové predstavenie nových iPhonov – Apple ukázal hneď štvoricu nových iPhonov a chytrý reproduktor HomePod mini. Apple predstavil základnú dvojicu iPhone 12 mini a iPhone 12 a tiež výborne vybavené iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max.  

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button