OdporúčameSlovenskoSprávy
Odporúčame

Celoplošné testovanie za 1. deň odhalilo 2225 pozitívnych. Môže ich byť až tri krát viac

Prvý deň celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 odhalili viac ako 2-tisíc nakazených. Môže ich byť až tri krát viac.

Premiér Igor Matovič na sociálnej sieti Facebook oznámil výsledky prvého dňa celoplošného testovania. Pilotné testovanie prebieha v troch najviac zasiahnutých okresoch Oravy a tiež v Bardejove.

Tisíce nakazených

Matovič na Facebooku potvrdil, že prvý deň testovania odhalil 2.225 nových prípadov ochorenia COVID-19. Problémom však je, že antigénové testy sú pomerne nepresné a dokážu odhaliť len niečo okolo 30 percent nakazených.

Prvý deň
Pozitívni: 2.225
Testovaných: 61.905 Orava a Bardejov

 

„Dnes bolo v 4 okresoch urobených 61 905 testov. Z toho bolo identifikovaných 2 225 infekčných ľudí na Covid-19! To je 3,59% z testovaných,“ uviedol Igor Matovič na Facebooku.

Reálne tak môže byť prípadov nákazy oveľa viac a upozornil na to aj Matovič. „POZOR!!! Keďže antigénové testy zachytávajú len tých ľudí s Covid-19, ktorí sú infekční … cca 4 450 ľudí dnes z testovania odchádzalo s pocitom, že sú zdraví, ale nie je tomu tak. Sú pozitívni na Covid-19, ale nie sú infekční,“ napísal Matovič.

Môže ich byť viac

Znamenalo byt to, že testy odhalili zrejme minimálne až 6.600 prípadov ochorenia COVID-19. A to v prípade ak počítame s presnosťou testov na úrovni 40 percent. Nakazených je tak na Orave a v okrese Bardejov zrejme až 10% populácie.

Navyše v niektorých obciach sa začne testovať až dnes a niektoré čaká až nedeľné testovanie. Pilotné celoplošné testovanie v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov bude prebiehať až do nedele. Nasledujúce dva víkendy chce potom vláda otestovať celé Slovensko.

Negatívny výsledok

Ministerstvo zdravotníctva na Facebooku upozorňuje, že aj napriek negatívnemu výsledku testu sa treba správať zodpovedne. Antigénové testy sú nepresné a aj napriek negatívnemu výsledku môžete mať ochorenie COVID-19.

Podľa rezortu zdravotníctva je negatívny výsledok antigénového testu dobrá správa, ale nie je to záruka, že nie ste infikovaný koronavírusom. Antigénové testy dokážu zachytávať väčšinu ľudí, u ktorých sa už infekcia prejavila vo väčšej miere. K tomu väčšinou dochádza po niekoľkých dňoch od nakazenia.

„Práve kvôli tomu sa robí viac kôl testovaní a prosíme vás o ďalšiu účasť, aj keď ste mali prvý test negatívny. Zároveň stále dodržiavajte základné protiepidemiologické opatrenia: rúška, odstupy, ruky, minimalizovať kontakty a zostať čo najviac doma,“ uviedlo na Facebooku ministerstvo zdravotníctva.

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button