Bleskové správySlovenskoSprávy

Ministerstvo zdravotníctva vyzvalo lekárov s sestry na návrat na Slovensko

Rezort zdravotníctva vyzval zdravotníkov na návrat do vlasti aby sa zapojili do boja s pandémiou. Nemocnice začínajú kolabovať.

Situácia na Slovensku začína byť vážna. V nemocniciach dramaticky rastie počet pacientov a nemocnice majú problém zvládať nápor pacientov. Nemocnici najmä v Žilinskom kraji a nemocnica v Bardejove majú problém zvládať nápor pacientov. Fakultná nemocnica v Žiline za včerajší deň hlási desiatky infikovaných zdravotníkov.

Dramaticky však rastie aj počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti a tiež na umelej pľúcnej ventilácii. Nemocnice ku včerajšiemu dňu hlásia 66 pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti a 62 pacientov potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu.

Vedenie ministerstva zdravotníctva vyzvalo lekárov, sestry a ďalších zdravotníckych pracovníkov, ktorí pôsobia v zahraničí, aby sa v súčasnej krízovej situácii dočasne vrátili a pomohli pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti doma na Slovensku.

„Nachádzame sa v časoch a situácii, ktorej slovenské zdravotníctvo ešte nečelilo. Naším prvoradým cieľom je ochrániť zdravie a životy občanov Slovenska. Prosím preto slovenských zdravotníkov v zahraničí, aby prišli pomôcť do svojej vlasti v starostlivosti o pacientov s COVID-19 v našej krajine. Vaša pomoc Slovensku je teraz mimoriadne potrebná,“ povedal minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

„Vyzývame najmä lekárov anestéziológov, intenzivistov, sestry, ktoré sú špecialistky v odbore anestéziológia a intenzívna starostlivosť, aby prišli pomôcť pri starostlivosti o pacientov,“ doplnil štátny tajomník MZ SR Peter Stachura.

„V prípade, ak lekári či sestry získali doklady o vzdelaní v zahraničí v rámci Európskej únie, zrealizujeme urýchlené uznávanie kvalifikácií,“ dodala štátna tajomníčka MZ SR Jana Ježíková.

Rezort pre navrátilcov pripravil aj špeciálnu mailovú schránku. Zdravotníci v zahraničí môžu ministerstvo zdravotníctva kontaktovať na adrese navratdomov@health.gov.sk alebo vyplnením Dotazníka pre lekárov pracujúcich v členských krajinách EÚ.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button