OdporúčameSlovenskoSprávy
Odporúčame

COVID-19: 44-tisíc prípadov a viac ako tisíc v nemociach

Pribudol rekordný počet nových prípadov aj rekordný počet testov. Pacientov v nemocniciach je už viac ako tisíc.

Dôležité
  • Slovensko už má takmer 44-tisíc nakazených.
  • Od soboty platí zákaz vychádzania.
  • Celoplošné testovanie na Orave a v Bardejove odhalilo ďalších 2.207 prípadov.

Na Slovensku pribudlo 3042 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19 a laboratória za včera zrealizovali 16.048 testov. Je to najvyšší denný prírastok počtu nových prípadov od začiatku pandémie. Rovnako ide o najvyšší počet vykonaných testov.

Premiér Igor Matovič na Facebooku zároveň naznačil, že súčasná forma lockdownu nemusí byť dostatočná na zastavenie šírenie pandémie ochorenia COVID-19.

„Samotný lockdown, tak ako je na Slovensku koncipovaný (milióny ľudí naďalej pracujú), je nedostatočný pri tak výraznej dynamike. Kľúčovú úlohu na zastavenie rastu musí preto zohrať celoplošné testovanie. Spoliehať sa však len na efekt jemného lockdownu v kombinácii s masívnym celoplošným testovaním stačiť nebude. Absolútne kľúčové je dodržiavať nasledovné týždne základné pravidlá Rúško-Odstup-Ruky,“ uviedol premiér Igor Matovič na Facebooku.

Ďalšie tisíce

Ďalších 2.207 prípadov odhalilo celoplošné testovanie v okresoch Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín a Bardejov. Tu sa však testovalo menej presnými antigénovými testami v rámci celoplošného testovania. Premiér Igor Matovič na Facebooku upozornil, že počet prípadov na Orave a v Bardejove môže byť aj viac ako 6.600. Za prvý aj druhá deň je však už prípadov viac ako 4-tisíc.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji (803), nasledoval Prešovský kraj (719), Trenčiansky (395), Banskobystrický (315), Košický (313), Bratislavský (170), Nitriansky (169) a Trnavský kraj (158). Pozitívne testovaných bolo 1621 žien a 1421 mužov.

COVID-19 Štatistika
Štatistika počtu prípadov na Slovensku
Prípadov
105 929
Úmrtia
839
Aktívne
39 049
Vyliečení
66 041
Posledná aktualizácia: 1. decembra 2020 o 1:18

V nemocniciach viac

V slovenských nemocniciach je hospitalizovaných 1041 pacientov s COVID-19 alebo s podozrením naň. To je až o 121 pacientov viac ako bolo včera.

Potvrdené ochorenie COVID-19 má 891 ľudí. Na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) je 82 pacientov a podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 76 ľudí. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti stúpol počet pacientov takmer o 20 a rovnako stúpol aj počet pacientov s podporou umelej pľúcnej ventilácie (UPV).

 PiatokSobota
Pacienti s podozrením9201.041
Potvrdené ochorenie765891
JIS6682
Pacienti na UPV6276

Už takmer 44-tisíc

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 je nezmenený – 159 úmrtí na toto ochorenie.

Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 40 pacientov a spolu tak ochorenie COVID-19 prekonalo 9.960 ľudí.

Aktívnych prípadov máme na Slovensku aktuálne 33.724. Celkový počet ukončených laboratórnych testov na ochorenie COVID-19 je doteraz na čísle 694.117.

Prehľad prípadov na Slovensku

Zákaz vychádzania

Od soboty zároveň na týždeň platí zákaz vychádzania. Najprísnejší bude v okresoch Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín a Bardejov, kde bez negatívneho testu bude možné ísť len k lekárovi, či na nákup potravín.

Premiér Igor Matovič včera zároveň potvrdil, že plošné testovanie bude o týždeň. Obmedzené bude vyučovania aj druhom stupni základných škôl.

Prehľad prijatých opatrení:

Nakazených pribúda

Na Slovensku však masívne pribúda počet nakazených a situácia sa zrejme v najbližších dňoch nezlepší. Za celý minulý týždeň pribudlo celkovo 9.984 nakazených na ochorenie COVID-19.

Horšie však je, že každým dňom pribúda aj počet pacientov v nemocniciach a tiež počet ľudí na umelej pľúcnej ventilácii. Pribúda však aj úmrtí, keď sme minulý týždeň v jeden deň do štatistiky započítali až 11 nových úmrtí a nasledujúci deň ďalších šesť úmrtí. Už na začiatku týždňa pritom pribudlo päť úmrtí.

Prehľad za minulý týždeň:

Nové opatrenia

Počas minulého týždňa však začali platiť aj mnohé opatrenie, tie napríklad sprísnili nosenie rúšok. Obmedzenia sa dotkli aj niektorých prevádzok a vláda schválila aj zákaz zhromažďovania sa.

Nové opatrenia:

Minulý týždeň očervenalo takmer celé Slovensko. Žiadny okres na Slovensku už nie je zelený a ostáva zopár oranžových. Polícia zároveň informovala, že pre nedodržiavanie opatrení riešila už 4-tisíc priestupkov. Hygienikom aj v nemocniciach začali pomáhať vojaci. Prezidentka Zuzana Čaputová zároveň informovala, že niektoré sporné ustanovenia zákona o ochrane verejného zdravia napadne na Ústavnom súde.

Zdroj
korona.gov.sk
Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button