SlovenskoSprávy

COVID-19: Ochorenie sa začína masívne šíriť v domovoch

COVID-19 sa už vyskytuje prakticky v každej sfére života. Početnejší výskyt prípadov eviduje väčšina krajských miest, pribúdajú však aj v tých okresných.

Naďalej prevažuje reťazové šírenie ochorenia v rodinách. Nákaza sa medzi príbuzných zväčša dostane z často navštevovaných kolektívov, respektíve z priameho kontaktu s pozitívne testovanou osobou.

Ochorenie sa vyskytuje aj u dohľadaných kontaktov potvrdených prípadov zo starších ohnísk nákazy, vznikajú však i nové. Rovnako aj na pracoviskách a u osôb z výchovno-vzdelávacích zariadení.

Aj domovy a nemocnice

Infekcia sa objavuje v zariadeniach sociálnej starostlivosti, zdravotníckych zariadeniach, v športových kluboch a iných často navštevovaných kolektívoch. Na pracoviskách, v zariadeniach sociálnej starostlivosti aj v zdravotníckych zariadeniach sa v prípade výskytu COVID-19 postupuje v zmysle vypracovaných krízových plánov, postupov príslušných rezortov a uplatňujú sa aj postupy v rámci epidemiologického vyšetrovania regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

COVID-19 bol potvrdený aj u ľudí v rámci predoperačných vyšetrení, a rovnako aj u pacientov, ktorí mali príznaky ochorenia a telefonicky sa nahlásili svojmu ošetrujúcemu lekárovi.

Sporadicky sa ešte ochorenie vyskytne u kontaktov pozitívne testovaných osôb, ktoré sa pred sprísnením opatrení zúčastnili na svadobných hostinách, karoch, početných rodinných oslavách či iných spoločenských podujatiach. Importy zo zahraničia sú zaznamenané v minimálnej miere.

Až 3-tisíc

Regionálne úrady verejného zdravotníctva včera zaznamenali vo svojej územnej pôsobnosti 3.042 potvrdených prípadov COVID-19 z 16.048 ukončených laboratórnych vyšetrení (RT-PCR testy). RÚVZ zabezpečujú potrebné protiepidemické opatrenia. Početné testovanie indikovaných osôb sa uskutočňuje naprieč celým Slovenskom.

Vyšší výskyt ochorenia hlásili RÚVZ Banská Bystrica, Bardejov, Bratislava, Čadca, Dolný Kubín, Humenné, Košice, Liptovský Mikuláš, Michalovce, Nitra, Prešov, Prievidza, Stará Ľubovňa, Trenčín, Trnava a Žilina.

Prešov

Často ide o rodinné výskyty COVID-19, kontakty či kontakty kontaktov potvrdených prípadov. Väčší výskyt ochorenia bol potvrdený v jednom zo zariadení sociálnej starostlivosti v okrese Sabinov. ZSS je aktuálne v karanténe, platia tam prísne hygienicko-epidemiologické pravidlá a funguje v špeciálnom režime. Menší výskyt ochorenia sa potvrdil aj v jednom zo ZSS v prešovskom okrese.

Trenčín

Epidemiológovia ďalej vyšetrujú ohniská nákazy v dvoch závodoch. Zamestnanci prešli testovaním, postupuje sa podľa krízových plánov a sú zavedené protiepidemické opatrenia.

Ohniská sa objavili aj v zdravotníckom zariadení, na úrade, v pracovnom a športovom kolektíve.

Prievidza

Prevažujú rodinné výskyty COVID-19 a ochorenie je potvrdené aj u kontaktov pozitívne testovaných ľudí. Naďalej pribúdajú prípady na pracoviskách rôzneho zamerania či v zdravotníckom zariadení.

Pozitívne testovaní boli i zamestnanci a klienti zariadenia sociálnej starostlivosti, kde sa zabezpečili všetky potrebné protiepidemické opatrenia s cieľom minimalizovať riziko prenosu nákazy.

Poprad

Aj v územnej pôsobnosti tohto regionálneho úradu bol zaznamenaný výskyt COVID-19 v zariadeniach sociálnej starostlivosti. Najnovšie ide o dve ZSS, ochorenie sa v jednom vyskytuje vo väčšej miere, v druhom v menšej.

Potrebné protiepidemické opatrenia sú zabezpečené. RÚVZ eviduje výskyty ochorenia v rodinách, zdravotníckom zariadení a kolektívoch, ktoré boli často navštevované.

Čadca

Ide najmä o dohľadané prípady, kontakty v rodinách, zamestnaní, v školských a zdravotníckych zariadeniach. Nové prípady sa objavujú aj po vyšetreniach, na ktoré sa jednotlivci zaregistrovali cez formulár na stránke korona.gov.sk. Epidemiológovia neevidujú konkrétne nové ohniská, infikovaní jednotlivci sa vyskytujú v rôznych sférach života.

Banská Bystrica a Žilina

COVID-19 sa najnovšie potvrdil v niektorých zariadeniach sociálnej starostlivosti u personálu i klientov. Špeciálna organizácia starostlivosti o klientov je zabezpečená. Ochorenie sa vyskytuje i rodinách, vo firmách, zdravotníckych zariadeniach a kontaktov potvrdených prípadov zo starších ohnísk nákazy.

Košice

Naďalej ide zväčša o šírenie COVID-19 v rodinách, prevládajú aj kontakty v súvislosti s už podchytenými ohniskami nákazy. Vznik nových ohnísk epidemiológovia nezaznamenali. Importované prípady sú len veľmi výnimočné. Objavujú sa sporadické prípady bez epidemiologickej súvislosti.

Nitra

Zvýšený počet nových potvrdených prípadov súvisí s testovaním osôb v zdravotníckom zariadení a následne aj rodinných príslušníkov infikovaných osôb.

Stará Ľubovňa

Zväčša ide o vyšetrené osoby s klinickými príznakmi a tiež úzke kontakty potvrdených prípadov. Medzi pozitívnymi sú aj bezpríznakoví samoplatcovia, ktorí sa dali otestovať, pretože chceli pri ceste za prácou splniť podmienky vstupu na územie inej krajiny.

Michalovce, Trnava, Humenné, a Veľký Krtíš

Zväčša ide o rodinné a pracovné výskyty ochorenia. COVID-19 sa potvrdil aj u osôb z výchovno-vzdelávacích zariadení a v zariadení sociálnej starostlivosti.

Bardejov a Dolný Kubín

Naďalej pokračujú početné epidémie COVID-19 v rôznych sférach života.

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button