Bleskové správySlovenskoSprávy

Počet infekčných stúpol. Za dva dni testovania je ich už viac ako 4-tisíc

Počet infekčných ľudí, u ktorých antigénový test potvrdil ochorenie COVID-19 stúpol už na viac ako 4-tisíc. Dnes je posledný testovací deň.

Dôležité
  • Celkové výsledky za oba dni
  • Počet otestovaných celok: 121.518
  • Počet infekčných celkom: 4.432
  • Percento infekčných: 3,64%

Pilotné testovanie na Orave a v okrese Bardejov prebieha dnes tretí deň. Prvé dva dni odhalili celkovo 4.432 prípadov ochorenia COVID-19. Mierne o 0,1% narástol počet infekčných, keď počet infekčných dosiahol 3,64% zo všetkých testovaných.

Netreba však zabúdať, že antigénové testy nie sú presné ako PCR testy. Aj osoby, ktoré vyšli z testovania ako negatívni môžu trpieť ochorením COVID-19. Počet nakazených tak môže byť až 3-krát vyšší.

Ak by sa teda potvrdili odhady znamenalo by to, že počet nakazených nových ochorením COVID-19 by dosiahol viac ako 13-tisíc. Včera na to upozorňoval aj premiér Igor Matovič, keď po prvom dni upozornil na nepresnosť antigénových testov.

„Keďže antigénové testy zachytávajú len tých ľudí s Covid-19, ktorí sú infekční … cca 4 450 ľudí dnes z testovania odchádzalo s pocitom, že sú zdraví, ale nie je tomu tak. Sú pozitívni na Covid-19, ale nie sú infekční,“ napísal premiér Igor Matovič po prvom dni testovania na Orave a v okrese Bardejov..

Prvý deň testovania na Orave a v okrese Bardejov potvrdil 2.225 infekčných ľudí z celkovo 61.905 vykonaných antigénových testov. Testovanie bude prebiehať ešte pritom. V niektorých menších obciach je pritom nedeľa jediným testovacím dňom.

Aktuálne výsledky pilotného testovania v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov:

 1.Deň2.Deň
Počet otestovaných61.90559.613
Počet infekčných2.2252.207
Percento infekčných3,593,70

Na Orave bol včera aj minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorá navštívil aj nemocnice na Orave. Oravské nemocnice sú podľa Krajčího dobre pripravené, situáciu zvládajú a vzájomne si vypomáhajú.

Plošné testovanie môže šéfa rezortu pomôcť vyfiltrovať tých najinfekčnejších pacientov, teda zhruba 30 percent pozitívnych na COVID-19. Aj takto dúfa ministerstvo v oľahčenie vyťaženosti v zdravotnom systéme

„Avšak každý, kto dnes získal aj negatívny výsledok testu, musí dodržiavať všetky opatrenia. Musíme vydržať v takomto nastavení,“ vyhlásil minister zdravotníctva Krajčí.

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button