OdporúčameSlovenskoSprávyTlačové správyVideá

Pilotné testovanie odhalilo viac ako 5.500 infekčných ľudí

Pilotné testovanie na Orave a v Bardejove: účasť dosiahla cca 91 %, najviac obyvateľov sa testovalo v Bardejove, najväčšie percento infekčných je v Tvrdošíne.

Orava a Bardejov majú za sebou prvý víkend plošného testovania obyvateľstva na ochorenie COVID-19. V štyroch pandémiou najviac zasiahnutých okresoch bolo od piatku do nedele otestovaných celkovo 140.945 osôb, z toho 976 osôb bolo testovaných v nemocniciach a zariadeniach sociálnych služieb.

Antigénové testy preukázali infekčnosť celkovo u 5.594 osôb, čo predstavuje 3,97 %. O podrobných výsledkoch, priebehu ale tiež nadobudnutých skúsenostiach dnes informoval minister obrany SR Jaroslav Naď.

„Pilotné testovanie v najrizikovejších okresoch Slovenska máme úspešne za sebou. V prvom rade musím povedať, že som nesmierne hrdý na naše vojačky a vojakov. Ozbrojené sily SR opäť dokázali, že sú tu pre Slovensko vždy a všade, kde je to potrebné. Za rekordne krátky čas dokázali naplánovať a zrealizovať túto náročnú úlohu. Testovanie na Orave a v Bardejove bola prvá skúška, v ktorej obstáli na výbornú. Teraz pred nami stojí ďalšia výzva – celoplošné testovanie,“ minister obrany Jaroslav Naď s tým, že celoplošné testovanie bude ešte predmetom rokovania Ústredného krízového štábu SR.  

Výsledky plitoného testovania (zdorj: MO SR)

„Osobitne by som však ešte rád poďakoval aj každému jednému príslušníkovi policajného a hasičského zboru, každému zdravotníkovi, dobrovoľníkovi a osobitne tiež samosprávam. Odhodlanie, profesionálny a zároveň veľmi ľudský prístup všetkých zapojených si nesmierne cením. Nemuseli, no prišli pomôcť Slovensku aj na úkor svojho, možno, voľného víkendu a času s rodinou,“ zdôraznil. Zároveň doplnil, že skúsenosti nadobudnuté priamo na Orave a v Bardejove sú nesmierne dôležité pri prípravách celoplošného testovania. „Všetky vyhodnotené poznatky zapracujeme do našich procesov tak, aby sme boli na nadchádzajúci víkend pripravení ešte lepšie,“ dodal minister. 

Z celkových 139.969 testov odobratých v rámci odberných miest (počet bez testov realizovaných v nemocniciach a zariadeniach sociálnych služieb) pilotného testovania bolo najviac, až 48.320 testov, realizovaných v Bardejove. Infekčnosť tam predstavovala celkovo 3,25 %, čo znamená, že pozitívne antigénové testy malo 1.569 obyvateľov.

Najkritickejšia situácia sa preukázala v okrese Tvrdošín, kde bolo infekčných 4,85 % obyvateľov, teda 1.078 osôb z celkovo 22.250 testovaných.

Druhú najvyššiu mieru infekčných obyvateľov mal okres Námestovo. Zo 40.052 osôb tam je 1.910 infekčných, teda 4,77 %. Dolný Kubín mal pri 29.347 testovaných osôb najnižšiu mieru infekčnosti – 3,12 %, teda 916 osôb. 

Z predpokladu pilotného testovania obyvateľov Oravy a Bardejova, ktorý počítal s maximálnou účasťou 155.000 osôb tak reálna účasť predstavovala až cca 91 %. Najviac ľudí sa na Orave a v Bardejove prišlo do odberných miest otestovať v piatok, celkovo 61.905 osôb. V sobotu prišlo na test do odberných miest 59.613 a v nedeľu 18.451 obyvateľov.  

Na zabezpečení operácie Spoločná zodpovednosť vrátane logistického zabezpečenia a regionálnych veliteľstiev podieľalo sa celkovo 1.835 príslušníkov Ozbrojených síl SR, pričom priamo v odberných tímoch pôsobilo 444 vojakov a vojenských zdravotníkov. Okrem toho bolo do operácie zapojených celkovo 3.228 policajtov, hasičov, zdravotníkov, pracovníkov samospráv a dobrovoľníkov.

Zdroj
Ministerstvo obrany SRVláda SR
Viac

Tlačová správa

Ak máte záujem o zverejnenie vašej tlačovej správy môžete ju poslať mailom na adresu press@stalosa.sk. Denne zverejňuje výber zaujímavých tlačových správ.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button