FinancieOdporúčamePondelkové espresoSlovenskoSprávyVideá
Odporúčame

Pondelkové espreso #13: Testovanie, tisíce nových a desiatky úmrtí

Desivé predpovede rastu nových prípadov ochorenia COVID-19 a rastu počtu úmrtí sa začínajú napĺňať. Pomôže nám celoplošné testovanie?

Od piatku do nedele prebiehalo na Orave a v okrese Bardejov pilotné testovanie pomocou antigénových testov na ochorenie COVID-19. Testovanie odhalilo tisíce nakazených a desivé predpovede rastu nových prípadov.

Za všetky tri dni v okresoch Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín a Bardejov otestovali spolu 136.905 ľudí antigénovými testami. Ich citlivosť je pritom na úrovni len niečo vyše 30 percent. Testy tak dokážu odhaliť asi tretinu skutočne nakazených. Aj tak testovanie odhalilo až 5.298 infekčných ľudí.

 Piatok 23.10.2020Sobota 24.10.2020Nedeľa 25.10.2020*
Celkový počet testov61.90559.613 15.386
Počet infekčných2.2252.207 866
Percento infekčných3,59%3,70% 5,62%
*Stav za nedeľu je do 17.00 hodiny. V čase publikovania článku neboli čísla za celý deň.

Ak teda zoberieme do úvahy citlivosť testov, tak nakazených môže byť až 3-krát viac. Znamenalo by to, že nakazených na Orave a v okrese Bardejov je teraz aktuálne viac ako 15-tisíc ľudí. To predstavuje sedem percent populácie všetkých štyroch okresov.

Testovanie za jednotlivé dni

Desivé čísla

Minulý týždeň bol však celkovo týždňom desivých čísel – za týždeň pribudlo na Slovensku 13.148 nových prípadov ochorenia COVID-19 a to je bez čísel za nedeľu. Ministerstvo zdravotníctva už vyzvalo lekárov a sestry pracujúce v zahraničí aby sa vrátili dočasne na Slovensko. Ministerstvo však bude zdravotníkov potrebovať aj pre tohto a budúco týždňové testovanie.

Horšie však je, že pribúda pacientov v nemociach a rovnako rastie aj počet úmrtí. V nedeľu bolo v nemocniciach až 1.041 pacientov. Počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti stúpol až na 82 a na umelej pľúcnej ventilácii bolo 76 pacientov.

Prehľad prípadov za týždeň:

Minulý týždeň bol najhorší v počte úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Zákerný vírus SARS-CoV-2 pripravil o život až 71 Slovákov. Za týždeň tak nový vírus zabil viac ľudí ako za prvých osem mesiacov pandémie.

Celoplošné testovanie a zákaz vychádzania

Témou týždňa bolo aj celoplošné testovanie všetkých Slovákov, ktoré oznámil Matovič dva týždne dozadu. Ministerstvo obrany v priebehu týždňa zverejnilo prvé informácie k testovaniu.

Otázky a odpovede o celoplošnom testovaní na COVID-19

Matovič však oznámenie nezvládol, keď sa počas tlačovej konferencie priznal, že o testovaní nevedela prezidentka Zuzana Čaputová. Tá preto požiadala o zvolanie Bezpečnostnej rady SR. Neskôr Matovič vystrájal na Facebooku, keď prezidentku obvinil zo sabotáže celoplošného testovania. 

Rady od hygienikov: Ako má vyzerať domáca izolácia

Premiér pre ľudí, ktorí sa odmietnu zúčastniť testovania požadoval 10-dňovú karanténu a razom tak z dobrovoľného testovania urobil testovanie povinné. Keďže by však takáto karanténa bola zrejme v rozpore s ústavou rozhodol sa Matovič vydať inou cestou – vláda schválila zákaz vychádzania. Ministerstvo obrany zároveň potvrdilo, že niektoré firmy budú môcť zamestnancov testovať aj mimo celoplošné testovanie. Poslanci pre zamastencov, ktorí sa nakazili v práci schválili aj špeciálny príplatok k PNke.

Pre okresy Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov, ktoré boli pilotne pretestované minulý víkend platia prísnejšie pravidlá pre zákaz vychádzania.

Bez testu budete môcť vychádzať:
 • V čase od 1.00 do 5.00.
 • Cesta na testovanie.
 • Návšteva lekára, najbližších potravín či lekárne, účasť na testovaní, venčenie psov do 100 metrov od bydliska, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, pohreb blízkej osoby.
 • Dojazd do bydliska do 25. októbra.
Výnimky s negatívnym PCR alebo antigénovým testom nie starším ako 23. október:
 • Cesta do zamestnania.
 • Doprovod dieťaťa do školy.
 • Potraviny, drogérie, lekárne, optika, tlačoviny, krmivo a veterinárne služby, telekomunikácie, výdajné okienka so stravovaním, pošta, banka, poisťovňa, leasing, e-shopy, práčovne, čistiarne, čerpacie stanice, pohrebné služby, autoservis, STK, servis výpočtovej techniky, taxíky s predelením pre zákazníkov, advokáti, exekútori, kľúčová služba.
 • Pobyt v prírode v rámci okresu mimo extravilánu obce.

Pre ostatné okresy

Bude zákaz vychádzania platiť rovnako v termíne od 24. októbra do 1. novembra. Opäť však ide len o prvú vlnu zákazu vychádzania. Aj pre ostatné okresy po 1. novembri bude pokračovať zákaz vychádzania na ďalšie dva týždne.

Výnimky bez testu:
 • V čase od 1.00 do 5.00.
 • Cesta na testovanie.
 • Cesta do zamestnania.
 • Doprovod dieťaťa do školy.
 • Cesta na nákup potravín a do drogérie, lekárne, optiky, tlačoviny, krmivo a veterinárne služby, telekomunikácie, výdajné okienka so stravovaním, pošta, banka, poisťovňa, leasing, e-shopy, práčovne, čistiarne, čerpacie stanice, pohrebné služby, autoservis, STK, servis výpočtovej techniky, taxíky s predelením pre zákazníkov, advokáti, exekútori, kľúčová služba. Pobyt v prírode v rámci okresu mimo extravilánu obce.
 • Dojazd do bydliska do 25. októbra.

13. dôchodok aj pokles nezamestnanosti

Ministerstvo práce potvrdilo pokles nezamestnanosti aj v septembri, avšak čísla sa pre aktuálne obmedzenia zrejme budú zhoršovať. Ministerstvo financií zasa pripomenulo podmienky odkladu zaplatenia dane a rozloženia dane do splátok.

Dobrá správa prišla pre časť domácností, ktoré odoberajú teplo zo štátnych teplární. Pre časť odberateľov budú platiť budúci rok nižšie ceny. Peniaze pošle školám aj rezort školstva. 750-tisíc eur pošle ministerstvo na vybavenie školských kuchýň a jedální.

Poslanci schválili aj novelu zákona, ktorá upraví parametre 13. dôchodku. Ministerstvo práce sa zároveň pochválilo, že v rámci „Prvej pomoci“ už rozdelilo takmer 600-miliónov.     

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button