Bleskové správySlovenskoSprávy

Kontrolovať vás môžu aj v obchodoch aj v zamestnaní

Už zajtra sa na Slovensku uskutoční prvé kolo plošného testovania. Bez negatívneho testu vás nepustia do zamestnania aj do obchodu.

Slovensko už zajtra čaká prvé celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19. Iba dnes večer zverejnil Úrad verejného zdravotníctva vyhlášku, ktorá zamestnávateľom, ale aj obchodom umožní kontrolovať negatívny výsledok testu.

Obchody aj zamestnávatelia budú môcť podľa vyhlášky kontrolovať negatívny výsledok testu. Ak sa zamestnanec alebo nakupujúci nebude vedieť negatívnym výsledok preukázať budú mu musieť zamedziť v vstupe do zamestnania alebo do obchodov.

Netreba však zabudnúť, že na testovanie platia aj výnimky pre ľudí, ktorí nemusia ísť na povinný test. Zamestnávatelia, ale napríklad aj obchodníci by si mali výnimky dôkladne naštudovať aby nevznikali zbytočné konflikty.

Na testovaní sa nemusia zúčastniť napríklad deti do desať rokov, autisti, onkologickí pacienti alebo pacienti, ktorým to neumožňuje zdravotný stav. Tí však musia mať špeciálne potvrdenie od lekára, ktoré im vystaví lekár iba osobne.

Úrad verejného zdravotníctva tak napríklad rizikových onkologických pacientov posiela medzi ostatných ľudí aby si vybavili potrebné potvrdenie. Namiesto toho aby sa tieto rizikové skupiny vyhli kontaktu a tiež možnosti nakaziť sa.

Okre negatívneho antigénového testu s certifikátom môžete použiť aj negatívny výsledok RT-PCR testu, ktorého výsledok bol po 29: novembri. Právo kontrolovať negatívny test budú mať zamestnávatelia a napríklad obchody od 2. novembra od 5.00 hodiny ráno do 9. novembra do 1.00 hodiny.

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button