FinancieOdporúčameSlovenskoSprávy
Odporúčame

Matovič rozdáva naše peniaze, aby mohol testovať

Vyhrážky nepomohli, tak to Matovič skúša s našimi peniazmi. Zdravotníkom núka 500 eur ak sa rozhodnú pomôcť. Z našich peňazí rozdá desiatky miliónov.

Keďže nepomohli vyhrážky zdravotníkom, tak sa Igor Matovič rozhodol rozdávať peniaze. Zdravotníci z našich daní dostanú milióny ak sa rozhodnú pomôcť pri celoplošnom testovaní. S nápadom na celoplošné testovanie prišiel pritom samotný Matovič.

Celoplošné testovanie antigénovými testami bude poriadne fiasko, ak sa ho nezúčastní dostatok ľudí. To bola zrejme tá najväčšia obava premiéra, keď svoj výmysel predstavil verejnosti. Lenže Matovič mieni a zdravotníci menia.

Krajčí hrozí, Matovič rozdáva

Už začiatkom týždňa sa začali objavovať prvé signáli, že problémom skôr bude nedostatok zdravotníkov. Tí sa totiž do celoplošného testovania nijako výrazne nehrnuli a zrejme vedeli prečo. Mnohí z nich už teraz padajú od vyčerpania pre nedostatok personálu v nemocniciach a ísť navyše ďalšie dva dni po 15 hodín robiť odbery stovkám Slovákov rozhodne nie je predstava relaxu a oddychu.

Otázky a odpovede o celoplošnom testovaní na COVID-19

Keď sa ukázalo, že zdravotníkov bude nedostatok, začalo sa tradičné vládne koliesko vyhrážok. S tou prvou prišiel sám minister zdravotníctva, keď zdravotníkom pohrozil, že vláda je pripravená využiť možnosť „povolania“ zdravotníkov. Rovnakú vyhrážku poslal zdravotníkom aj minister obrany Jaroslav Naď.

Matovič však zrejme pochopil, že vyhrážky na zdravotníkov nezaberú. Ak ich „povolajú“ proti ich vôli, môžu možno stovky z nich skončiť na PNkách. Premiér sa rozhodol zaujať peniazmi. Zdravotníkom ako bonus za účasť na oboch testovacích dňoch pošle 500 eur. Nie zo svojho účtu, ale zo štátnych peňazí. Peňazí na ktoré sa skladáme všetci.

Desiatky miliónov a neistý výsledok

Matovičov výmysel s celoplošným testovaním sa tak Slovensku poriadne predraží. Každému zdravotníkovi pošle vláda 500 eur. To však nebude všetko. Za každú hodinu od štátu dostanú ďalších 7 eur a za každého pozitívneho ďalších 20 eur.

Kacírska otázka – kto bude kontrolovať, či poživní budú len pozitívni? Alebo či sa zdravotníci nerozhodnú si aj týmto spôsobom privyrobiť? Neverím, že takýchto čiernych ovci bude veľa, ale Slovákom vo všeobecnosti nerobí problém porušovať zákony a to im za ich porušenie hrozí trest.

Každý zdravotník, tak od štátu dostane minimálne 710 eur. Ďalšie stovky eur potom dostanú za pozitívne prípady. Ak by pozitívne bolo 2% populácie tak štát iba za týchto ľudí vyplatí viac ako 2,1 milióna eur. Ďalších približne 7 miliónov pôjde na odmeny pre zdravotníkov ak by sa ich 10-tisíc zúčastnilo oboch dní testovania.

Informácie k celoplošnému testovaniu antigénnymi testami

Samotné testy už Slovensko stáli viac ako 52 miliónov eur. Ďalšie milióny však slovenská vláda pošle na účty administratívnych pracovníkov, ktorí sa testovania zúčastnia tiež. Ďalšie desiatky miliónov potom zhltne samotná organizácia celoplošného testovania. Konečný účet za celoplošné testovanie bude zrejme viac ako 100 miliónov eur.

Zmiernenie opatrení?

Samozrejme žiadne peniaze nedokážu oceniť hodnotu ľudského života. Tých stratených životov môžu byť pre COVID-19 tisíce. Problémom však je, že výsledok celoplošného testovania je neistý. Isté však je, že premiérovi ide hlavne o slávu vo svete aby mohol povedať, že Slovensko celoplošné testovanie zvládlo.

Zrejme prvý telefonát bude smerovať k nemeckej kancelárke Angele Merkelovej. Tej sa testovaním chválil ešte pred tým, než o pláne informoval slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú. Ak si to Matovič neuvedomuje, Čaputová je vrchný veliteľ ozbrojených síl. Mala by tak vedieť o tom, že vojaci budú za takúto akciu zodpovední. Dnes však prezidentka poslala Matovičovi jasný odkaz, keď vyzvala vládu aby zmiernila zákaz vychádzania.

Ani po celoplošnom testovaní nemáme istotu, že príde k zmierneniu opatrení. Vláda sa rozhodla ľudí bez testu potrestať a zatvoriť ich doma. V domácom vezení však môžu ostať aj tí, na ktorých sa pri testovaní jednoducho nedostane.

Nebude lockdown?

Matovič opakovane Slovákom hrozí, že lockdown hrozí v prípade ak nebude celoplošné testovanie. Avšak kto si teraz trúfne odprisahať, že lockdown Slovensko aj tak nečaká? Nikto.

Iba blázon by teraz vyhlásil, že v prípade úspešného testovania Slovensku lockdown skutočne nehrozí. Nikto totiž nedokáže odhadnúť ako to na Slovensku bude vyzerať o mesiac. Náklady na lockdown na Slovensku sa pritom odhadujú na 100-miliónov za jeden deň.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button