OdporúčamePoradňaSlovenskoSprávy
Odporúčame

Celoplošné testovanie začína. Odporúčania a rady

Aj napriek nedostatku zdravotníkov dnes začína prvé celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19. Presadil ho Igor Matovič.

Nápad Igora Matoviča otestovať všetkých Slovákov antigénovými testami na ochorenie COVID-19 ide do finále. Dnes začína celoplošné testovanie na celom Slovensku. Problémom však môže byť nedostatok zdravotníkov. Včera večer bolo pripravených len 80% odberných tímov.

Ako bude testovanie prebiehať a čomu by ste sa mali vyhnúť? Pokaziť testovanie môže najmä v sobotu aj počasie, keď na mnohých miestach má pršať.

Otázky a odpovede o celoplošnom testovaní na COVID-19

Testovanie nie je bolestivé

Na internete sa množia fámy a hoaxy o tom ako vás môžu pri testovaní zraniť a v ešte lepšie prípade dokonca očipovať. Nič také vám však nehrozí. Odberová tyčinka je jemnejšia ako tá, ktorá sa používa pri PCR testoch. Samozrejme odber z nosohltana nie je úplne príjemný a nie je úplne bezbolestný, v živote ste však už zažili horšie veci.

Ako prebieha testovanie vo vašej obci alebo meste? Napíšte nám na covid@stalosa.sk alebo nám pošlite správu na WhatsApp na číslo +421 948 960 550. STALOSA.sk

 

Spomeňte si na niektoré návštevy zubára. Oproti nim je odber na antigénový test úplná malina. Jediné čo vám hrozí, je že odber vzorky nebude dosť dôkladný a teda dostane falošne negatívny výsledok.

Dlhé rady

Najmä vo väčších mestách sa je potrebné pripraviť na dlhšie rady a tiež na možnosť, že niektoré odberové miesta nebudú fungovať pre nedostatok zdravotníkov.

Bratislava, Nitra, či napríklad Košice už upozornili, že zrejme nedokážu otestovať všetkých záujemcov. Čakať vo väčších mestách sa môže aj niekoľko hodín.

Ak nemusíte, nechoďte!

Najmä vo väčších mestách by sa testovania mali zúčastniť len tí, pre ktorých je povinné. Vláda síce uvádza, že testovanie je dobrovoľné, no od dobrovoľnosti má ďaleko. Tých čo sa nedajú otestovať čaká povinná 10-dňová karanténa. Mnohí zamestnávatelia sa navyše po celom Slovensku zamestnancom začali vyhrážať výpoveďami a absenciami ak sa testovania odmietnu zúčastniť.

Pre mnohých však platí odporúčanie aby sa testovania nezúčastnili – napríklad pre seniorov nad 65-rokov. Ak pre vás testovanie nie je povinné, počkajte ako sa bude situácia počas dňa vyvíjať. Ak to nebude nevyhnutné, tak na testovanie radšej nechoďte. Aj bez negatívneho testu totiž môžete ísť napríklad nakúpiť nevyhnutné potraviny do najbližšieho obchodu, do lekárne alebo k lekárovi.

Platia výnimky

Pre niektorých ľudí platia výnimky a testovania sa nemusia vôbec zúčastniť. Napríklad onkologickí pacienti, ktorí patria do najviac ohrozenie kategórie sa testovania zúčastniť nemusia.

Ak pre vás platí výnimka – na test nechoďte. Neuberajte miesto tým, ktorí sa musia nechať testovať aby nezostali bez príjmu na desať dní doma.

Výnimky kedy nemusíte ísť na test (zdroj: MZ SR)

Pripravte sa na zlé počasie

Počasie zajtra nebude práve najpríjemnejšie. Doobeda bude pršať a cez deň bude na mnohých miestach fúkať vietor. Ak teda bude stáť niekoľko hodín v rade mali by ste sa na to dostatočne pripraviť.

Vhodné je obliecť si niekoľko vrstiev oblečenia, nepremokavé topánky a vhodné je sa vybaviť napríklad aj pršiplášťom alebo minimálne dáždnikom. Po niekoľkých hodinách strávených na chladnom vzduchu totiž môže ľahko prechladnúť a skončiť tak s teplotami v posteli.

Na rozdiel od PCR testu pred antigénovým testom neplatia ani výrazne obmedzenia na stravu, či pitie nápojov. Ak je to možné zoberte si napríklad so sebou teplý čaj. S pitím to však rozhodne nepreháňajte, na väčšine odberových miest totiž nebude dostupná toaleta.

Ak ste pozitívny, ostaňte doma!

Nerobte so seba hrdinu a neohrozujte ostatných. Ak máte negatívny výsledok platí pre vás povinná karanténa. Vzdorovať rozhodnutiam vlády Igora Matoviča môžete aj iným spôsobom ako ohrozovaním ostatných ľudí okolo seba.

Rady od hygienikov: Ako má vyzerať domáca izolácia

Ak vám test raz vyšiel pozitívne, výsledok akceptujte a ostaňte doma v desaťdňovej karanténe. Ak nebudete mať žiadne príznaky ani sa vám nezhorší zdravotný stav, tak môžete karanténu opustiť.

Po pozitívnom výsledku musíte napríklad informovať svojho ošetrujúceho lekára a tiež zamestnávateľa. Dodržte všetky pokyny, ktoré na odbernom mieste spolu s výsledkom dostanete aby ste sa vyhli pokute, no hlavne aby ste neohrozili vaše okolie.

Negatívny, nemusí byť negatívny!

Ak ste dostali negatívny výsledok neznamená to, že je výsledok skutočne negatívny. Antigénové testy nie sú také presné ako PCR testy a zachytia len asi 30% pozitívnych ľudí.

Ak vám aj vyšiel negatívny výsledok naďalej dodržiavajte všetky opatrenia. Noste rúško a dodržiavajte sociálny odstup. Ochorenie COVID-19 má dlhú inkubačnú dobu, ktoré môže byť až 14 dní. Ochorenie sa vám tak môže prejaviť aj neskôr.

Noste ho so sebou

Výsledok testovania – certifikát, ktorá po teste dostane noste vždy so sebou. Môže ho od vás pýtať polícia, ale aj váš zamestnávateľ, či napríklad obchody. Pozor – nestačí mať pri sebe iba kópiu. Musíte mať vždy originál.

A pre tých, čo by mali nápad vyrobiť si vlastný certifikát – ten štátny obsahuje viditeľné aj skryté ochranné prvky. Ide navyše o ceninu, takže je falšovanie vás môže vyjsť poriadne draho.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button