OdporúčameSlovenskoSprávy

Plošné testovanie je fiasko. Ľudia čakajú dlhé hodiny

Plošné testovanie neprebieha bez problémov. Na mnohých miestach sa čaká dlhé hodiny a zatvárajú sa aj odberné miesta.

Prezidentka Zuzana Čaputová včera upozornila, že celoplošné testovanie nie je pripravené. Chýbal najmä zdravotnícky personál. Nakoniec museli prísť pomáhať zdravotníci z Maďarska a Rakúska. Nepomohli ani úplatky od premiéra Igora Matoviča.

Najmä vo veľkých mestách sa od skorých ranných hodín tvorili pred testovacími miestami dlhé rady ľudí, ktorí čakali na otestovanie aj niekoľko hodín. Kolóny áut, ktorých vodiči čakali na otestovanie spôsobili dopravný kolaps v Bratislave. Na cestách sa tvorili rozsiahle kolóny, pre ktoré nakoniec niektoré miesta uzatvorili.

Chýbali testy, certifikáty aj hárky

Na mnohých miestach navyše chýbali aj testy, ktoré armáda dodala až s hodinovým meškaním. Armáda nezvláda rovnako dodať certifikáty na zapísanie výsledkov testov.

V bratislavskej mestskej časti Ružinov zasa nedodali hárky na zapisovanie a tie vytlačené mestskou časťou odmietli vojaci používať. Ľudia, tak čakali niekoľko hodín iba na dodanie hárkov za zapisovanie údajov.

Práve v Ružinove strávili niekoľko hodín v rade aj členovia redakcie. V jednom z odberných miest dokonca čakali až sedem hodín. Iba ťažko sa dá potom hovoriť o tom, že testovanie ide plynulo ako sa o tom snaží informovať starosta Ružinova Martin Chren na Facebooku. „Inak vraj testovanie ide všade plynulo,“ napísal Chren na Facebooku.

Spackaná organizácia

Armáda pritom ešte pred samotným začiatkom celoplošného testovania hovorila, že bude posilňovať miesta, kde bude čakať veľa ľudí. Lenže to by musel štát zvládnuť celú organizáciu. Ráno začalo fungovať len 91% odberných tímov a aj to mnohé s meškaním.

Až po desiatej hodine avizoval minister obrany Jaroslav Naď, že je pripravených 98% odberných tímov. Situácia bola na mnohých miestach priamo zúfala, keď neprišli zdravotníci, chýbali testy alebo certifikáty.

Lenže problémom je aj to, že počet testovacích miest je 5-tisíc a počet odberných tímov je len 4.900. Mnohé tímy sa preto budú ešte presúvať a podobné komplikácie môžete na testovacích miestach čakať aj zajtra.

Odstup? Zabudnite

Mnohé odberné miesta najmä v Bratislave praskali priamo vo švíkoch. Iba ťažko sa dá hovoriť o dodržiavaní hygienických opatrení. Ľudia sa v radách tlačili a ani zďaleka nedodržiavali dvojmetrové odstupy.

Riešením potom na mnohých odberných miestach bolo, že ľudí sa jednoducho snažili poslať na iné miesto. Rovnako sa zrejme zabudlo na zamedzenie mobility, aby sa ľudia nepresúvali z jedného miesta na druhé.

Tým čo sa testovania zúčastnili zostáva iba dúfať, že sa v čakaní na testovanie nenakazili. Dvojmetrové odstupy sa dodržiavali len tesne pred vstupom do miestností. Tu už platili prísne hygienické opatrenia.

Obavy pred zatvorením

Mnohých ľudí na testy vyhnala obava pred tým, že zostanú v povinnej karanténe, ktorú nariadila vláda premiéra Igora Matoviča. Úrad verejného zdravotníctva vydal aj vyhlášku, ktorá prikazuje obchodom a zamestnávateľom kontrolovať negatívny výsledok testu.

Testovanie bez väčších komplikácií prebieha hlavne v menších obciach na Slovensku. Veľké mestá pre obmedzené kapacity testovacích miest nestíhajú. Stále pritom nie je isté, či mestá stihnú prestestovať všetkých ľudí.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button