viac

  Pondelkové espreso #14: prvé a rozhodne nie posledné špáranie nosov

  Premiérovi Igorovi Matovičovi sa uplynulý víkend splnil sen – mohol vyšpárať nosy všetkým Slovákom. Stovky tisíc Slovákov pod hrozbou uväznenia doma sa tak podľa Matoviča nechali „dobrovoľne“ otestovať na nový koronavírus SARS-CoV-2.

  Vláda na hromadné testovanie použila antigénové testy, ktoré sú presné len približne na 30%. Z prvého špárania nosov vyšlo zatiaľ pozitívnych niečo vyše 25-tisíc Slovákov. Reálne však pozitívnych môže byť aj ďalších 50-tisíc ľudí.

  Bude aj druhé aj tretie, aj štvrté?

  Premiérovi však jedno špáranie v našich nosoch rozhodne neukojilo jeho egoistické chúťky na ovládanie všetkých Slovákov. Do laty nás premiér plánuje dať ešte tento víkend a už pri komentovaní výsledkov za prvý testovací deň splietal plány aj na tretie testovanie.

  Lenže ani s tým druhým to nemusí mať premiér jednoduché, keďže sa druhé testovanie samosprávam nepáči. Tretie a každé ďalšie však bude ešte komplikovanejšie.

  Štát totiž prikázal testovať a všetky starosti hodil na samosprávy. Tým deň pred testovaním poslal štát jasný odkaz – štát to iba vymyslel, organizácia je na vás. Teda klameme, štát to nevymyslel. Vymyslel to premiér Igor Matovič. A to Matovič už avizuje aj tretie testovanie a zrejme ani to nebude posledné.

  Prvý bol katastrofou

  A to bez problémov neprebiehalo ani to prvé testovanie. Ešte v piatok proti nemu vystúpila prezidentka Zuzana Čaputová. Tá upozornila, že testovanie nie je zabezpečené hlavne po stránke dostatku zdravotníkov.

  Slová prezidentky sa potvrdili hneď v prvý deň – na mnohých miestach chýbal personál, testy aj certifikáty, ktoré si mali všetci odniesť. Na väčšine miest sa tvorili dlhé rady ľudí, ktoré sa snažili otestovať. V radách ľudia často strávili dlhé hodiny a o dodržiavaní hygienických opatrení nemôže byť ani reč. Ľudia stáli v dlhých radoch bez akýchkoľvek odstupov.  Matovič rozhadzoval naše peniaze

  Premiér Igor Matovič v snahe zabezpečiť testovanie za každú cenu nasadil latku poriadne vysoko. V piatok zdravotníkom ponúkol rovných 500 eur, ak budú testovať oba víkendové dni. Ešteže Matovič rozdával z našich peňazí a nie zo svojich.

  V snahe zachrániť akciu „Guľový blesk“ sa ministerstvo zdravotníctva rozhodlo povoliť oprate. Minister zdravotníctva Marek Krajčí dovolil špárať sa v nosoch aj slovenským zubárom. Dokonca zvažovali, že špáranie zvládnu aj veterinári, no tých nakoniec pustili len vyhodnocovať výsledky.

  Plošné kontroly

  Aby si vláda poistila dostatočnú účasť na plošnom špáraní sa v nosoch všetkých Slovákov, urobila jednoduchý a účinný krok – tých čo sa nenechajú vyšpárať jednoducho zatvorí doma.

  A aby toho nebolo málo, tak urobila vláda ešte jeden príjemný krok. Vyšpáranie budú musieť kontrolovať zamestnávatelia a tiež napríklad obchodníci. Čo tam po ochrane osobných údajov a smernici GDPR. Keď predsa Matovič prikáže, pospolitý ľud sa mu pokloní a…

  Za správanie slovenskej vlády by sa nemusel hanbiť ani taký diktátor, akým je severokórejský vodca Kim Čong-un. Možno práve ním sa inšpiroval náš slovenský vodca Igor Matovi-čum.

  Cirkus v karanténe

  Pliaga zvaná COVID-19 začala vystrájať aj v našom hlavnom cirkuse. Cirkusanti, tak nakoniec museli prerušiť posledné vystúpenie a posunúť ho na 3. novembra. Niekoľkým cirkusantom totiž diagnostikovali ochorenie COVID-19, škoda, že jedným vrzom neurobili aj ďalšie testy. Možno by cirkus ostal zatvorený aj na vždy.

  Ešte pred prerušením vystúpenia však schválili cirkusanti aj podmienky pandemickej PN a OČR. Skupina hlavných klaunov stihla schváliť aj obnovu vyplácania pandemického rodičovského príspevku. Jeden z klaunov sa potom pochválil, že v rámci vystúpenia „Prvá pomoc+“ budú cirkusanti viac štedrí. Viac divákov si tak bude môcť zahrať prvé husle.

  Čísla za minulý týždeň

  A teraz už vážne. To čo bude nasledovať rozhodne nie je vtipné a ani na smiech. Na Slovensku trpí ochorením COVID-19 niekoľko desiatok tisíc ľudí. Ochorenie COVID-19 si vyberá aj tú najvyššiu daň v podobe rastúceho počtu úmrtí.

  Bez ohľadu na šialenstvo v podobe plošného testovania, ktoré prinesie neisté výsledky –  dodržiavajte všetky opatrenia a vyhýbajte sa sociálnym kontaktom. Noste rúško, pravidelne si dezinfikujte ruky. Pokiaľ nemusíte nechoďte zbytočne do obchodov, bánk a na poštu. Chráňte si to najcennejšie čo máte – váš život.

  Výsledky za jednotlivé dní: nedeľa (1.312 nových prípadov), pondelok (901 nových prípadov), utorok (2.887 nových prípadov), streda (2.785 nových prípadov), štvrtok (3.363 nových prípadov), piatok (2.573 nových prípadov), sobota (2.282 nových prípadov).

  Podobné články

  Premiér sa s odborníkmi dohodol na viacerých návrhoch, predstaví ich v koalícii

  Diskusia vedcov a odborníkov na Úrade vlády SR o riešení situácie s ochorením COVID-19 bude pokračovať aj vo štvrtok 24. 2.

  Tragická dopravná nehoda na R1 pri obci Veľké Zálužie

  Hasiči, polícia aj záchranári dnes zasahovali pri vážnej dopravnej nehode, ktorá sa stala na rýchlostnej ceste R1 v katastri obce Veľké Zálužie v smere do Nitry.

  Ministerstvo zverejnilo upravené výkazy k Prvej pomoci za január

  Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR) zverejnilo upravené výkazy za mesiac január pre podanie žiadostí v rámci Prvej pomoci.

  Ministerstvo práce: Udržať pracovné miesta pomôže trvalý „kurzarbeit“

  Vláda SR dnes schválila návrh nového zákona o trvalej podpore v čase skrátenej práce z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Je založený na trojstrannej dohode medzi zamestnancom, štátom a zamestnávateľom.

  Od 1. marca bude podľa COVID automatu 20 čiernych okresov

  Slovensko aj ďalší týždeň ostáva v čiernej farbe podľa COVID automatu. Ubúda menej rizikových okresoch a pribúda čiernych okresov.

  Posledné články

  1 komentár

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu