OdporúčameSprávySvet

Teroristický útok vo Viedni: počet obetí stúpol na štyri, zranených je 17

Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer spresnil informácie o počte obetí a zranených pri včerajšom večernom teroristickom útoku vo Viedni.

Dôležité
  • Počet obetí stúpol na štyri.
  • V nemocniciach je 17 ľudí. Sedem vo vážnom stave.

Počet obetí včerajšieho večerného teroristického útoku vo Viedni stúpol na štyri. Išlo o civilistov – dve ženy a dvoch mužov. Zranených v nemocniciach je až 17. Vo vážnom stave je až sedem zranených a preto nie je vylúčené, že počet obetí ešte stúpne.

Polícia zároveň potvrdila, že útočníka sa podarilo zneškodniť. Policajti však naďalej pracujú aj s vyšetrovacou verziou, že atentátnikov bolo viac. Za teroristickým útokom mal byť zrejme stúpenec Islamského štátu. Ten sa zatiaľ k ohavnému činu neprihlásil.

Polícia už identitu útočníka pozná a malo by ísť len o 20-ročného mladíka. Prečo útočil a či išlo o útok na pokyn Islamského štátu nie je zatiaľ jasné.

Urobili prehliadky

Polícia mala už počas noci prehľad dom, v ktorom býval atentátnik. Prehľad mala aj ďalšie domy, kde bývali jemu blízke osoby a niekoľko osôb mala polícia aj zadržať.

Stále pritom platí odporúčanie pre Viedenčanov aby sa vyhli centru Viedne, kde sa útok včera večer stal. Polícia centrum uzatvorila a cez centrum nechodí ani mestská hromadná doprava.

Kurz bude mať prejav

Pôvodne sa hovorilo o tom, že útočníkov bolo viacero a jeden sa v centre odpálil. Tieto informácie sa zatiaľ ukazujú ako nepravdivé. Zneškodnený atentátnik mal však pri sebe automatickú pušku, pištoľ, nôž a tiež atrapu pásu s výbušninami.

K národu sa prihovoril aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Rakúska vláda vyhlásila trojdňový štátny smútok, o 12.00 h sa začne minúta ticha. Na vládnych budovách sú vlajky na pol žrde a postavenie vianočného stromčeka v centre Viedne bolo zrušené.

Matovič, Trump aj Biden

K teroristickému útoku sa vyjadril aj slovenský premiér Igor Matovič. „Mrzí ma ďalší tragický čin terorizmu, ktorý sa stal včera v noci vo Viedni, našom susednom meste. Myslím na rodiny s obeťami a občanov Rakúska. Žiadna časť Európy nie je imúnna proti útokom na naše hodnoty. Všetci musíme byť silní a ostražití,“ napísal Matovič na sociálnej sieti Twitter.

„Po dnešnom hroznom teroristickom útoku vo Viedni v Rakúsku sme v modlitbách spolu  s Jill s obeťami a ich rodinami. Všetci musíme byť jednotní proti nenávisti a násiliu,“ uviedol na Twitteri americký prezidentský kandidát Joe Biden.

„Naše modlitby sú spolu s obyvateľmi Viedne po ďalšom ohavnom teroristickom čine v Európe. Tieto zlé útoky proti nevinným ľuďom sa musia zastaviť. USA stoja v boji proti teroristom, vrátane radikálnych islamských teroristov spolu s Rakúskom, Francúzskom a celou Európou,“ uviedol na Twitteri americký prezident Donald Trump.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button