OdporúčameSprávySvetVoľby
Odporúčame

Trump alebo Biden? Začali americké prezidentské voľby

Dnes začali americké prezidentské voľby. Vyhrá ich demokrat Joe Biden alebo republikán a súčasný prezident Donald Trump?

Dnes je ten deň „D“ kedy si 239 miliónov obyvateľov USA vyberie nového prezidenta. Na výber majú z dvoch hlavných kandidátov. Vybrať si môžu demokrata Bidena alebo republikána Trumpa.

Tieto prezidentské voľby však budú v mnohom iné aké ktorékoľvek iné pred nimi. Po prvý krát v histórii USA sú oba kandidáti vo vyššom veku. Trump mal tento rok 74-rokov a Biden tesne po voľbách oslávi 78-rokov.

Kandidáti?

Ešte pred pár mesiacmi pritom nebolo vôbec isté, kto bude kandidovať v blížiacich sa prezidentských voľbách. Jasno mali Republikáni, ktorý sa rozhodli karty vsadiť na súčasného prezidenta Donalda Trumpa.

Kandidatúra Demokratov sa však rodina oveľa ťažšie. Mien na zozname bolo veľa, avšak žiadne nebolo nijako výrazne. Nakoniec si Demokrati za svojho kandidáta zvolili bývalého viceprezidenta. Joe Biden potom rozbehol kampaň v snahe ľudí presvedčiť aby volili práve jeho.

Bidenovi však do karát hrala tak trocha aj nečakaná vec – pandémia ochorenia COVID-19. Donald Trump hneď od začiatku v boji zaujal jasné stanovisko – ekonomika je dôležitejšia ako ľudské životy. Pandémiu zľahčoval a odmietal napríklad nosiť rúško. Otočil až keď videl pokles preferencií. Potom navyše prišli násilnosti, ktoré otriasli celou spoločnosťou. Otvorili staré jazvy otrokárstva a krajinou sa prehnala vlna nepokojov.

Najhorší prezident

Trump počas svojho funkčného obdobia patril k tým najviac kontroverzným prezidentom v histórii. Trump vydával jeden dekrét za druhým. Snažil sa obmedziť migrantov, rozpútal obchodnú vojnu s Čínou, snažil sa potopiť Huawei, vyvolal konflikt z Iránom a vystúpil z niekoľkých medzinárodných organizácii.

Trump po celom svete pošpinil meno spojených štátov. Napríklad Iránu hrozil aj tým, že USA budú útočiť na historické pamiatky. Zakročilo vtedy napríklad aj UNESCO, ktoré upozornilo na dodržiavanie medzinárodných zmlúv. Prešľapov mal však Trump počas svojho funkčného obdobia veľa.

Kto sa teda stane novým šéfom v Bielom dome? Bude ďalšie roky svet terorizovať Donald Trump alebo sa kormidla ujme umiernený Joe Biden? Tohtoročné voľby nezatienila len pandémia ochorenia COVID-19.

Žiadne pokojné odovzdanie moci

Donald Trump už dávnejšie vyhlásil, že rozhodne neplánuje pristúpiť k pokojnému odovzdaniu moci v prípade svojej prehry. Vzhľadom na situáciu sa totiž mnoho Američanov rozhodlo využiť možnosť voľby poštou. Trump to kritizuje, pretože podľa neho pri voľbe poštou dochádza k častým podvodom. Žiadne údaje z predchádzajúcich volieb však nič také nepotvrdzujú. Trump sa však vyhlásil, že výsledky minimálne v niektorých štátoch je pripravený napadnúť na súdoch.

Pre veľký počet hlasov zaslaných poštou bude aj spočítavanie komplikovanejšie. Výsledky sa tak zrejme nedozvieme hneď dnes (teda v našom čase zajtra). Je pravdepodobné, že zverejnenie konečných výsledkov môže trvať aj niekoľko dní.

Prebežné výsledky

Voľby sledujeme online

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button