OdporúčameSlovenskoSprávyTlačové správy
Odporúčame

Polícia je pripravená na 2. kolo testovania. Otázky a odpovede k testovaniu

Na každom odbernom mieste bude zabezpečená prítomnosť minimálne jedného policajta.

Na odberných miestach tak bude počas víkendu takmer 6-tisíc policajtov a v pohotovosti ďalšie stovky. Pripravené sú zložky krajských riaditeľstiev PZ, pomáhať bude cudzinecká, poriadková a dopravná polícia, taktiež zásahové skupiny –  budú dohliadať na verejný poriadok, regulovať vstup do odberných miestností a v prípade potreby aj usmerňovať dopravu v okolí.

Počty síl v teréne je polícia pripravená prispôsobiť vývoju situácie.          

Po skúsenostiach z I. kola testovania 31. október – 1. november polícia pripomína: 

  • po registrácii si nezabudnite odložiť doklady totožnosti, ktorými sa preukážete, minulý víkend došlo k viacerým stratám,
  • v prípade pozitívneho testu treba ísť ihneď do karantény. Z prvého kola celoplošného testovania polícia eviduje desiatky prípadov, kedy sa občania s pozitívnym nálezom vybrali znova otestovať na ďalšie odberné miesto. Polícia aktívne rieši tieto prípady aj ako podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.
  • samosprávy pamätajú na prípady osôb bez domova s pozitívnym testom, pre ktoré zriadili karanténne miesta.

Najčastejšie otázky k testovaniu

Pri vychádzaní a pohybe v červených okresoch v termíne 9. – 14. novembra 2020  bude potrebný aktuálny test. V ostatných stačí negatívny výsledok potvrdený na certifikáte z testovania 29. októbra až 1. novembra.

45 červených okresov: Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Bardejov, Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Liptovský Mikuláš, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Ružomberok, Sabinov, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Vranov nad Topľou, Zvolen, Žilina.

Pre koho je testovanie určené?

Pre všetky osoby nad 10 rokov, ktoré sa budú zdržiavať v termíne 9. – 14. novembra v tzv. červených okresoch. Trvalý pobyt nerozhoduje.

Kde sa dá otestovať v druhom kole?

Otestovať sa môžete na ľubovoľnom odbernom mieste v červených okresoch, kde bude prebiehať testovanie, nerozhoduje trvalý pobyt. Pripravených je vyše 2700 odberných miest pre asi 1,8 milióna ľudí.
Termín testovania je 7.- 8. november v čase 8:00 – 20:00 hod. (čas sa môže zmeniť vzhľadom na prestávky).

Ako prechádzať z červeného okresu do zeleného a opačne v termíne od 9. do 14. novembra?

Príklad: Ak bývam v červenom okrese, idem sa testovať – buď v plošnom testovaní druhého kola v 45 okresoch (viď vyššie) v dňoch 7.- 8. novembra, alebo RT-PCR testom s dátumom od 7. novembra. S negatívnym výsledkom môžem prechádzať do zeleného okresu a zdržiavať sa v ňom.

Príklad: Ak bývam v zelenom okrese a chcem ísť do červeného okresu v termíne 9.- 14. novembra, potrebujem negatívny výsledok antigénovho testu z druhého kola testovania, alebo negatívny výsledok RT-PCR testu s dátumom od 7. novembra. Cesta na testovanie patrí medzi výnimky zo zákazu vychádzania. Zároveň ak okresom len prechádzate bez zastavenia, tak nový test nepotrebujete.

Môžem sa ísť otestovať v druhom kole ak som sa nezúčastnil prvého kola?

Určite áno. Výnimka zo zákazu vychádzania platí aj pre tých, ktorí sa neboli testovať v prvom kole, ale chcú sa ísť otestovať v druhom kole celoplošného testovania na odberných miestach v 45 červených okresoch (abecedný zoznam viď vyššie) v dňoch 7. – 8. novembra, alebo prostredníctvom RT-PCR testu.

Musia sa testovať aj cudzinci?

Áno, na testovaní by sa mali zúčastniť aj cudzinci, ktorí sa preukážu pasom. V prípade neúčasti pre nich rovnako bude platiť zákaz vychádzania.

Prečo nemôžem mať certifikát z testovania odfotený v mobile?

Polícia zaregistrovala snahy o falšovanie certifikátov z prvého celoplošného testovania a preto je kontrola ochranných prvkov na mieste. Polícia pri kontrole bude preto uznávať iba originál certifikátu. V prípade, že originálny certifikát pri sebe mať nebudete, hrozí vám pokuta vo výške 1659 €.

V7nimka pre tých čo neboli v prvom kole?

Výnimka zo zákazu vychádzania platí aj pre tých, ktorí sa neboli testovať v I. kole, ale chcú sa otestovať v II. kole. Patrí to do výnimky neodkladného zdravotného vyšetrenia. Ostatné výnimky sú dopodrobna popísané na stránke www.somzodpovedny.sk

Zdroj
Ministerstvo vnútra SR
Viac

Tlačová správa

Ak máte záujem o zverejnenie vašej tlačovej správy môžete ju poslať mailom na adresu press@stalosa.sk. Denne zverejňuje výber zaujímavých tlačových správ.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button