OdporúčamePondelkové espresoSlovenskoSprávySvetVideáVoľby
Odporúčame

Pondelkové espresso #15: Veľké víkendové špáranie v nosoch

Minulý víkend pokračovalo veľké špáranie v nosoch a padlo aj rozhodnutie o novom prezidentovi USA. Témou bol však aj otrasný teroristický útok vo Viedni.

Aj minulý víkend na Slovensku prebiehalo veľké špáranie nosov sultána Igora Matoviča. Ešte neskončilo ani druhé neúplné celoplošné kolo nedobrovoľného testovania a premiér už spriaha plány na to ďalšie, tretie.

Navyše v médiách sultán Matovič rád hovorí o tom, že špáranie nosov bude na Slovensku na jeho rozkaz prebiehať zrejme pravidelne. Bez ohľadu na to, či o to pospolitý ľud stojí alebo nie, jednoducho sa musí podrobiť príkazom sultána.

Našťastie si zrejme sultán Matovič neuvedomuje, že na rozdiel od minulosti nám kraľovať nebude večne. Jeho funkčné obdobie raz skončí a voliči mu to môžu pri voľbách riadne spočítať.

Prvého 3,6 milióna

Prvého kola sa na konci októbra zúčastnilo až 3,6 milióna ľudí. O dobrovoľnosti testovania však nemôže byť reč. Mnohí ľudia sa testovania zúčastnili len preto, že sa obávali straty zamestnania, keďže mnoho zamestnávateľov testovanie využilo na hrozby vyhadzovom pre tých, ktorí sa testovania nezúčastnia.

Vláda zatvorila doma tých ľudí, ktorí sa rozhodli testovania nezúčastniť. Testovanie však skomplikovalo aj dochádzanie detí do škôl. Sultán Matovič si však nakoniec vydupal aj druhé kolo testovania, aj keď len v niektorých okresoch.

Problémom však môžu byť nakoniec hranice. Sultán Matovič vyšpáral nosy niekoľkým miliónom Slovákov, avšak akosi zabudol na hranice. Cez tie k nám môžu naďalej prúdiť nakazení ľudia bez akejkoľvek kontroly. Režim na hraniciach sa však zmení až po druhom kole. Režim však mení Česko a prísnejší režim čaká aj Slovensko–Ukrajinskú hranicu. Úrad verejného zdravotníctva upravil aj niektoré opatrenia týkajúce sa prekročenia hraníc.

Zákaz vychádzania pokračuje

Vláda minulý týždeň schválila aj pokračovanie zákazu vychádzania. Po škriepkach sa zišli aj sultán Igor Matovič a prezidentka Zuzana Čaputová. Sultán prezidentku informoval o pripravovaných opatreniach v boji s pandémiou.

Sultán zrejme informoval prezidentku aj o druhom kole celoplošného testovania. To sa odohralo minulý víkend v 45. okresoch Slovenska. Vláda však pre vlastnú neschopnosť musela obchádzať zákaz vychádzania. Doma totiž zatvorila aj tých, čo sa rozhodli nezúčastniť sa prvého kola, avšak druhého by sa chceli zúčastniť. Špáranie v nose, tak vláda sultána Igora Matoviča vydáva za neodkladné lekárske vyšetrenie.

Teroristi vo Viedni

V susednej Viedni na začiatku týždňa útočil islamský terorista, ktorý zabil štyroch ľudí a niekoľko zranil. Prvé informácie pritom hovorili o menšom počte obetí aj zranených.

Pri teroristickom útoku vo Viedni však prišlo aj k zraneniu jednej Slovensky, tá skončila v jednej z viedenských nemocníc. Teroristický útok odsúdilo mnoho svetových politikov a pridala sa k nim aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Už druhý deň po útoku sa objavili indície, že by za zbabelým teroristickým útokom mohol byť Islamský štát. Teroristická organizácia sa nakoniec k útoku aj prihlásila.

Po útoku sa tiež objavili informácie podľa ktorých iba 20-ročný mladík nakúpil muníciu na Slovensku. Tieto informácie sa neskôr ukázali ako nepravdivé. Rakúska polícia dokonca klamala, že od slovenských kolegov nedostali včas informácie. Avšak Slováci upozornili rakúskych policajtov ešte cez leto.

USA majú nového prezidenta

Už od utorka celý svet čakal na to ako dopadnú prezidentské voľby v USA. Aj keď voľby skončili v utorok, spočítavanie hlasov sa nakoniec poriadne natiahlo.

Lenže spočítavanie hlasov neprebiehalo hladko. Súčasný prezident Donald Trump na Twitteri upozorňoval na volebné podvody, na ktoré nemá však žiadne dôkazy. Lenže po niekoľkých dňoch strácal Donald Trump dôležité štáty.

V sobotu večer však už bolo jasné, že Trump prehral. Biden získal hlasy v dôležitom štáte Pensylvánia a tiež v Nevade. Získal tak potrebných 270 voliteľov.

Pribúdajú tisíce

A vráťme sa späť k pandémii. Na Slovensku sa pred viac ako týždňom konalo prvé sultánové veľké špáranie nosov a môžeme tak hodnotiť výsledky. K nárastu prípadov už síce nedochádza avšak ani k ich výraznému poklesu. Sultán Matovič však aj tak trvá na ďalšom, už treťom kole celoplošného testovania.

Počty prípadov za minulý týždeň:

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button