viac

  Apple predstavil nový 13-palcový MacBook Air a Pro

  Čakalo sa to niekoľko rokov, teraz je to už skutočne definitívne. Ešte pred letom počas WWDC oznámil Apple, že opúšťa Intel a aj v počítačoch sa bude spoliehať na vlastné procesory. Je to logický krok.

  Apple má s výrobou vlastných procesorov dostatok skúseností a už niekoľko rokov si ich navrhuje pre iPhony aj iPady. Teraz prichádza na rad aj Mac. Do dvoch rokov plánuje na vlastný procesor zmigrovať celé portfólio. Včera ukázal prvé dve lastovičky a po stránke výkonu a výdrže budú zaujímavou voľbou.

  Apple M1

  Pôvodne sa špekulovalo, že pri počítačoch bude využívať Apple rovnaké procesory ako pri iPhone a iPade. Nakoniec však do MacBookov použije Apple nový výkonný procesor Apple M1.

  Pôjde o osemjadrový procesor, kde štyria jadrá budú úsporné a ďalšie štyri budú určené na vysoký výkon. Apple sľubuje výrazné vyšší výkon a to až dvojnásobný oproti bežným PC procesorom.

  Nový procesor Apple M1

  Vyšší výkon bude mať aj grafika, aj tá bude mať osem jadier. Podľa Apple pôjde o najvýkonnejšiu integrovanú grafiku. Výhodou procesoru Apple M1 však bude hlavne to, že v jednom integruje hneď niekoľko do nedávna samostatných procesorov. Súčasťou bude aj Neutral Engine so šiestimi jadrami pre strojové učenie.

  13-palcový Air

  Ako prvý bol včera predstavený nový 13-palcový MacBook Air. Po vzhľadovej stránke sa nič nezmenilo avšak už ho bude poháňať nový armový procesor Apple M1. Apple tak budúcim majiteľom sľubuje výrazne vyšší výkon a hlavne výrazne vyššiu výdrž na jedno nabitie.

  13-palcový MacBook Air na jedno nabitie vydrží až 18 hodín prehrávania videa a na webe môžete surfovať až 15 hodín. Je to úctyhodná výdrž, ktorá znamená, že je to ideálny spoločník aj na cesty.

  Apple sľubuje, že nový MacBook Air bude až 3,5 krát výkonnejší a grafika bude dokonca 5 krát výkonnejšia. Samozrejme až realita ukáže ako výkonný nový procesor v spojení s novým operačným systémom macOS Big Sur bude.

  13-palcový Pro

  Apple včera predstavil aj nový výkonnejší MacBook Pro. Opäť ide o menšiu 13-palcový verziu MacBooku Pro. Opäť bude podľa Apple nový MacBook Pro 2,8 krát výkonnejší a po grafickej stránke rovnako 5 krát výkonnejší.

  Ani v prípade MacBooku Pro však nedošlo k žiadnym dizajnovým zmenám. Po stránke dizajnu tak ide o rovnaké zariadenie.

  Nový macOS Big Sur už zajtra

  Okrem toho Apple predstavil aj vynovený najlacnejší počítač vo svojom portfóliu Mac mini. Aj v prípade tohto zariadenia prichádza len k zmenu

  S novými procesormi prichádza aj nový macOS Big Sur, ktorý však bude dostupný aj pre staršie zariadenia. Obsahovať bude aj špeciálnu vrstvu Rosetta 2, ktorá sa postará o preklad starých aplikácií napísaných práve pre procesor Intel.

  Nový macOS Big Sur však bude aj kompletne redizajnový a prichádza s kompletne novým vzhľadom. Viac sa bude podobať na mobilné systémy iOS a iPadOS. Výhodou bude, že na počítačoch bude možné jednoducho spúšťať aplikácie napísané pre iPad. Tým sa majiteľom Macov otvoria dvere do sveta s miliónom aplikácií.

  Zatiaľ aj cez web

  Po oznámení prechodu na vlastný procesor sa objavili aj obavy, že Apple sa bude snažiť aj platformu macOS viac uzatvoriť a napríklad odstrihne inštalovanie aplikácií mimo Mac App Store. Nič také sa však zatiaľ nekoná.

  Podstatné je však práve to slovo „zatiaľ“. Na trhu ešte nejaký ten piatok budú aj zariadenia s Intelom a pre tie je inštalácia aplikácii aj mimo oficiálny obchod dôležitá. Predsa len Mac App Store neobsahuje také množstvo aplikácií.

  Je však pravdepodobné, že Apple túto cestu časom zatvorí a to hlavne po tom, čo zmigruje všetky zariadenia na vlastný procesor. V App Store bude dostatok aplikácií aby nemusel Apple tolerovať cestu inštalácie aplikácií mimo oficiálny obchod. Apple sa tak vyhne aj tomu aby strácal peniaze – z každej aplikácie predanej cez jeho obchod si Apple berie 30%.

  Podobné články

  Pribudlo 6-tisíc prípadov a viac ako 100 úmrtí

  Antigénové a PCR testy na Slovensku včera potvrdili viac ako 6-tisíc prípadov ochorenia COVID-19. Za včerajší deň však pribudlo viac ako 100 úmrtí. Zaočkovaných za včera pribudlo necelých 6-tisíc.

  Tripartita odsúhlasila návrh kľúčového zákona na trvalú ochranu zamestnancov

  Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravilo návrh nového zákona o podpore v čase skrátenej práce. Zmeny odsúhlasila už aj tripartita.

  MDV: Na odporúčanie hygienikov pozastavujeme praktickú výučbu v autoškolách

  Ministerstvo dopravy od zajtra pozastavuje Covid automat pre autoškoly. Stane sa tak na základe odporúčania rezortného hygienika.

  V nemocniciach je už viac ako 4-tisíc pacientov. Pribudlo 5-tisíc prípadov

  Stav v nemocniciach sa zhoršuje a počty pacientov posledné dni rastú. Aktuálne je v nemocniciach už viac ako 4-tisíc pacientov s ochorení COVID-19 alebo podozrením naň. Pribudlo aj 5-tisíc nových prípadov a takmer 100 úmrtí.

  Premiér sa zajtra stretne s odborníkmi. Majú riešiť ako ďalej

  Premiér Igor Matovič pozval v utorok 23. 2. na Úrad vlády SR vedcov a odborníkov. Majú riešiť ako ďalej bojovať s pandémiou COVID-19.

  Posledné články

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu