OdporúčameSlovenskoSprávy

Zákaz nočného vychádzania nebude. Núdzový stav predĺžili

Vláda na dnešnom rokovaní schválila predĺženie núdzového stavu. Nápad Igora Matoviča o nočnom zákaze vychádzania však neprešiel.

Dôležité
  • Núdzový stav bude platiť ďalších 45 dní.
  • Zákaz vychádzania nebude.

Vláda dnes schválila predĺženie núdzové stavu na ďalších 45 dní. Samotné predĺženie núdzového stavu je však z pohľadu mnohých právnikov problematické. Proti pôvodnému plánu Igora Matoviča, ktorý počítal s predĺžením núdzového stavu o 90 dní, sa však postavil Richard Sulík aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Aj samotné predĺženie núdzového stavu o 45 dní je problematické, keďže ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, nijako nešpecifikuje možné pravidla na predĺženie núdzového stavu. Ministerka spravodlivosti Kolíková napríklad navrhla úpravu zákona, tak aby sa umožnilo legálne predĺženie núdzového stavu.

Maximálne 90 dní

Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, a to aj v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt v dôsledku živelnej pohromy, katastrofy, priemyselnej, dopravnej alebo inej prevádzkovej havárie.

Núdzový stav možno vyhlásiť len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území. Núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní. Podmienky vyhlásenia núdzového stavu upravuje ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.

Zákaz vychádzania nebude

Matovič zároveň navrhoval aby sa schválil nočný zákaz vychádzania od 23.00 hodiny do 5.00 hodiny. Ešte pred samotným druhým testovacím kolom pritom Matovič sľuboval, že zákaz vychádzania skončí k 14. novembru.

Nočný zákaz vychádzania však nakoniec na vláde neprešiel. Po 14. novembri nebude na Slovensku platiť žiadny zákaz vychádzania. Vláda sa zhodla, že na minimalizáciu mobility ľudí stačia vydané vyhlášky Úradom verejného zdravotníctva.

“Nie je to zmietnuté zo stola. Názor krízového štábu bol taký, že by sa mal prijať. Cieľ návrhu bol taký, aby sa zabránilo zgrupovaniu ľudí potužených alkoholom a podobne. Nakoniec sme dospeli k tomu, že tento cieľ sa dá naplniť aj zmenou uznesenia úradu verejného zdravotníctva,” hovorí o nočnom zákaze vychádzania premiér Matovič.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button