OdporúčameSlovenskoSprávy

Karanténa a podmienky vstupu na Slovensko od 16. novembra 2020

Režim na hraniciach sa od pondelka mení. Do karantény pôjdete aj pri návrate z okolitých krajín. Registrácia bude povinná.

Slovensko od pondelka mení režim na hraniciach. Povinná bude registrácia aj pri návrate z okolitých krajín. Rovnako bude povinný aj PCR test alebo 10-dňová karanténa. Testu a karanténe sa vyhnete len v prípade, ak ho budete mať už pri návrate na Slovensku. Nesmi byť však starší ako 72 hodín.

Pri vstupe na územie Slovenskej republiky od 16. novembra 2020 od 7. hodiny z krajín EÚ mimo tzv. zeleného zoznamu, teda aj z Poľska, Česka, Rakúska a Maďarska, máte:

  • povinnosť zaregistrovať sa na web stránke korona.gov.sk/ehranica, a to najneskôr pri vstupe,
  • povinnosť ísť do izolácie v domácom prostredí až do doby získania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 – ak výsledok testu nezískate a priebeh izolácie je bezpríznakový, tak izolácia končí dovŕšením 10. dňa.

Alternatívne k povinnostiam registrácie a izolácie sa môžete preukázať:

  • negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie Covid-19 nie starším ako 72 hodín vykonaným v laboratóriách mimo územia Slovenskej republiky.

Aktuálna vyhláška Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky stanovuje aj výnimky z týchto pravidiel. Vzťahujú sa aj na tzv. pendlerov, ktorí však majú nosiť pri sebe vyplnené a zamestnávateľom potvrdené tlačivo o tom, že pracujú na území susedného štátu. Vzor tlačiva je v prílohe vyhlášky.

Režim výnimiek platný na hraniciach s Českou republikou sa za rovnakých podmienok bude uplatňovať aj na hraniciach s Poľskom, Maďarskom a Rakúskom (napríklad študenti, tréningy športových klubov, poľnohospodári, umelecká činnosť a pod.)

Ďalšie zmeny:

  • nákladná doprava bude prekračovať vnútorné hranice bez obmedzenia,
  • tranzit bude povolený za podmienky prejsť územím SR do 8 hodín bez zastavenia, okrem čerpania pohonných hmôt,
  • od 16. novembra 2020 sa už nebude vykonávať na vonkajšej hranici s Ukrajinou antigénové testovanie osôb vstupujúcich na územie Slovenskej republiky.

Slovenská republika zatiaľ nepristúpila k uzatvoreniu hraničných priechodov. Kontrolu dodržiavania povinností vyplývajúcich z novej vyhlášky bude polícia vykonávať náhodne, pričom sa zameria na časy, počas ktorých hranice prekračuje najviac osôb.

Ministerstvo vnútra pripomína, že pri nedodržaní podmienok uvedených vo vyhláške úradu verejného zdravotníctva hrozí udelenie pokuty do výšky až 1659 € a na mieste do 1000€.

Menia sa zelené krajiny

Od pondelka sa však mení aj zoznam zelených krajín. Bude ich výrazne menej a Slovevnsko bude preberať krajiny, ktoré ako telené označuje Európska únia.

Ani jedna zo susedných krajín už nebude na tzv. zelenom zozname menej rizikových krajín,  od 16. novembra 2020 je na ňom už len 10 štátov: Austrália, Čína, Fínsko, Grécko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Nórsko, Nový Zéland, Taiwan.

Zdroj
Ministerstvo vnútra SRMinisterstvo zahraničných vecí
Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button