FinancieOdporúčamePondelkové espresoSlovenskoSprávySvetTech
Odporúčame

Pondelkové espreso #16: Prichádza prvé uvoľnenie

Dnes prichádza prvé uvoľnenie opatrení po niekoľkých týždňoch. Otvoriť môžu niektoré prevádzky. Núdzový stav však pokračuje.

Na Slovensku budú môcť už dnes otvoriť nové prevádzky a povolené budú aj niektoré športové podujatia. Dnes budú môcť otvoriť napríklad kiná a divadlá a otvoriť budú môcť aj v kostoloch. V kinách, divadlách aj kostoloch bude môcť byť obsadená maximálna polovica kapacity. Platiť bude buď šachovnicové sedenie alebo sedenie v každom druhom rade.

Zelenú dostali aj dve ďalšie ligy – druhá liga v hokeji a vo futbale sa od pondelka budú môcť opäť hrať. Aj naďalej sa však bude hrať len bez divákov.

Zmeny od pondelka čakajú aj hranice. Na hraniciach bude platiť prísnejší režim, aj keď hranice zatvorené nebudú. Výrazne však okreše počet zelených krajín a pri návrate z iných krajín ako zelených bude potrebný PCR test. Buď ho absolvujete pred návratom a vtedy nesmie byť starší ako 72 hodín alebo pôjde do karantény a test absolvujete na Slovensku. Na Ukrajinskej hranici končí aj projekt antigénového testovania.

Komunitné testovanie

Antigénové testovanie by malo tento týždeň prebehnúť aj v ďalších mestách a obciach po celom Slovensku. Testovanie pomocou antigénových testov presadzuje premiér Igor Matovič. Ten dokonca navrhoval aby testovanie pomocou antigénových testov robili napríklad aj reštaurácie a bary.

Matovičove komunitné testovanie však nakoniec nebude. Bola by to však ideálna príležitosť ako preniesť náklady štátu na súkromníkov. Štát by dodal len testy a o všetky ostatné by sa museli starať majitelia barov, reštaurácií alebo divadelníci. Po hádke s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom však Matovič od komunitného testovanie nakoniec ustúpil.

Minulý týždeň však Matovič spolu s ministrom obrany Jaroslavom Naďom prezentovali aj výsledky druhého kola celoplošného testovania. To sa už nekonalo vo všetkých okresoch. Druhého kola sa zúčastnili dva milióny ľudí a pozitivita bola len na úrovni 0,66%.

Testovanie pomocou antigénových testov sa rozbehlo aj v zelených okresoch, ktoré nemali druhé kolo testovania. Na začiatku však testovanie v zelených okresoch sprevádzal chaos, keď ministerstvo zdravotníctva nebolo schopné zabezpečiť dostatok testovacích miest. Pomáhať museli aj hasiči, ktoré testovali na hasičských staniciach.

Núdzový pokračuje

Premiér ešte na začiatku týždňa spriahal aj plány na predĺženie núdzového stavu o 90 dní a tiež tvrdší zákaz vychádzania. V hre bol nočný zákaz vychádzania od 23.00 do 5.00 hodiny. Neskôr však Matovič pod tlakom koaličných partnerov ustúpil.

Navrhol predĺženie núdzového stavu o 45 dní. S predĺžením núdzového stavu o 90 dní nesúhlasil Richard Sulík a za súčasného stavu mala výhrady aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Tá navrhovala aby sa najprv upravil ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Jeho súčasné znenie totiž nehovorí nič o možnom predĺžení na viac ako 90 dní.

Vláda nakoniec na svojom rokovaní schválila iba predĺženie núdzového stavu o ďalších 45 dní. Vláda nakoniec neschválila zákaz nočného vychádzania, ktorý navrhoval Matovič. Núdzový stav by tak mal skončiť v závere decembra, ak parlament neschváli zmenu legislatívy.

Moderné školstvo

Minulý týždeň však bol aj o školstve. Minister školstva Branislav Gröhling predstavil reformný plán pre školy. Moderné školstvo by malo byť o nových technológiách, ubudnúť by malo papierov a tiež by sa mal zmeniť systém financovania. Mnohé školy však čaká zrejme zatváranie a zlučovanie.

Ministerstvo práce začalo s vyplácaním príspevkov vo vynovenej Prvej pomoci+ a rezort dopravy ohlásil veľkú investíciu do železníc v Žiline. Žilina sa dočká modernizácie tratí za viac ako 300 miliónov eur.

Zlá správa však prišla z ministerstva financií. Ďalšia ratingová agentúra zhoršila Slovensku výhľad. Agentúra Fitch vo svojom hodnotení Slovenska síce potvrdila rating „A“ avšak zmenila výhľad na negatívny. Tým sa agentúra pripravuje na možné zhoršenie slovenskej ratingovej známky.

Nový Big Sur

Pozitívna novinka však prišla v technologickom svete. Apple mal minulý týždeň naplánovaný ďalší Apple Event, na ktorom už tradične cupertinská firma predstavuje novinky. Tento krát to boli novinky z počítačového sveta.

Svetlo sveta uzrel finálny operačný systém macOS Big Sur, ktorý však Apple predstavil ešte pred letom. Dôležitejšie boli dve novinky zo sveta hardwaru. Apple totiž svetu ukázal prvé dve lastovičky postavené na vlastnom procesore Apple M1 – 13-palcový MacBook Air a 13-palcový MacBook Pro.

A skutočne nejde o len tak obyčajné notebooky. Apple sa totiž opäť raz chystá zmeniť svet – po smartfónoch, tabletoch, hodinkách prichádza na rad ten počítačový. Nové notebooky totiž poháňa ARM procesor priamo z dielne Apple. Inak povedané, Apple ho postavil vlastne na rovnakom procesore, na ktorom beží iPhone alebo iPad.

To môže byť prvý klinec do rakvy pre Intel. Intel totiž teraz stratil len Apple, ak by sa však armové procesory osvedčili, dá sa čakať, že podobnou cestou pôjde časom aj Microsoft s Windows.

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button