SlovenskoSprávyVideáVoľby

Pellegrini spustil anketu o referende. Výsledok je neistý

Bývalý premiér a predseda strany Hlas – SD spustil anketu o referende k predčasným parlamentným voľbám. Má to však niekoľko háčikov.

Anketa prebieha na webovej stránke referendum2021.sk a Peter Pellegrini chce pomocou ankety zistiť názor ľudí na prípadné referendum o predčasných voľbách.

Ľudí sa však najprv pýta, či súhlasia s predložením ústavného zákona, ktorým by sa skrátilo súčasné funkčné obdobie parlamentu. „Súhlasíte s tým, aby poslanci Národnej rady Slovenskej republiky schválili návrh ústavného zákona, ktorým sa skráti volebné obdobie parlamentu 
a vyhlásia sa predčasné parlamentné voľby v roku 2021?“ znie prvá otázka v ankete Petra Pellegriniho.

Nemá ústavnú väčšinu

Lenže na schválenie zákona, ktorý by skrátil súčasné funkčné obdobie parlamentu nemá Pellegrini v parlamente dostatočný počet hlasov. Za takýto návrh by tak museli zahlasovať aj poslanci koalície. To je však veľmi nepravdepodobné.

Preto sa v ankete Pellegrini pýta aj druhú otázku a tá sa už týka prípadného referenda. „Ak parlament neschváli skrátenie svojho volebného obdobia, podporujete vyhlásenie referenda s touto otázkou a ste pripravení podpísať sa pod petíciu na jeho vypísanie a následne sa ho aj zúčastniť?“ znie druhá otázka.

Neistý výsledok

Anketa Petra Pellegriniho má však veľmi neistú budúcnosť. Pellegrini k hlasovaniu v ankete vyzval aj na svojom profile na Facebooku.

„Premiér sa každý druhý deň vyhráža opozícii, že si pre ňu príde NAKA a že má len ticho šúchať nožičkami. Minister vnútra v snahe odradiť ľudí od protivládneho protestu vyhlásil, že demonštranti si tam chcú priniesť zbrane. Štyria koaliční poslanci otvorene povedia, že by nerešpektovali platné referendum o predčasných voľbách. Viete si predstaviť, že by som si takéto veci dovoľoval ja ako predseda vlády?“ napísal na Facebooku bývalý premiér.

„Po dnešnom odštartovaní internetového hlasovania o predčasných voľbách i posledných prieskumoch preferencií je HLAS – sociálna demokracia najväčšou hrozbou ďalšieho zotrvania súčasnej vlády. Verím, že tento súboj ostane v politickej rovine a vláda v ňom nebude zneužívať orgány činné v trestnom konaní,“ doplnil Pellegrini na Facebooku.

Referendum?

Ak by sa aj väčšina ľudí vyjadrila, že chce referendum, musí ešte strana vyzbierať 350 tisíc podpisov. Ani potom to však nebude jednoduchá cesta. Ak by sa strane Hlas – SD aj podarilo vyzbierať dostatok podpisov ešte ani to neznamená úspech.

Aby bolo referendum úspešné musí sa ho zúčastniť viac ako polovica oprávnených voličov a to sa v histórii samostatného Slovenska podarilo len raz. Aj vtedy bola účasť iba tesne nad potrebnou hranicou.

Avšak ani dostatočná účasť nie je zárukou úspechu. O skrátení volebného obdobia parlamentu aj tak musia nakoniec rozhodnúť poslanci. Tých však nikto a ani referendum nemôže prinútiť hlasovať o skrátení volebného obdobia.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button