viac

  Matovič potvrdil ďalšie celoplošné testovanie

  Premiér Igor Matovič dnes potvrdil, že všetkých Slovákov pred Vianocami čaká ďalšie celoplošné testovanie. Odohrať by sa malo v posledný novembrový víkend. Testovanie opäť zrejme nebude dobrovoľné a vláda Igor Matoviča zatvorí ľudí bez testu na niekoľko týždňov doma.

  Premiér totiž jedným dychom dodal, že po celoplošnom testovaní budú prebiehať ďalšie dve kolá a to zrejme opäť v tých najviac zasiahnutých okresoch. Podmienky druhého a tretieho predvianočného kola testovania však Matovič opäť nekonkretizoval.

  Milióny testov

  Vláda už schválila nákup až 16 miliónov kusov antigénových testov. Tie budú použité na testovanie všetkých Slovákov, aj keď nie sú presné. Problémom je tiež fakt, že nikto nedokáže presne určiť prínos celoplošného testovania.  

  Už pri prvom celoplošnom testovaní totiž platili prísne opatrenia a boli napríklad niekoľko dní zatvorené školy. O účinnosti celoplošného testovania pochybujú aj niektorí analytici.

  Premiér však na celoplošnom testovaní trvá za každú cenu. Celoplošné testovanie oznámilo napríklad aj susedné Rakúsko, kde je situácia oveľa horšia ako na Slovensku, na rozdiel od Slovenska, však bude testovanie len dobrovoľné.  

  Podmienky zatiaľ nevieme

  Igor Matovič dnes nepovedal aké budú podmienky pre ďalšie kolá celoplošného testovania. Otázne teda je, či bude chcieť ísť vláda opäť tvrdým zákazom vychádzania, ktorý spôsobil chaos alebo bude testovanie dobrovoľné.

  Premiér však naznačil, že testovanie bude pravdepodobne povinné. Štát tak možno opäť doma zatvorí tých, ktorí sa testovania nebudú chcieť zúčastniť. Problémom pre štát však môže byť spolupráca samospráv.

  Peniaze pošlú až teraz

  Mnohí starostovia a primátori poslali už po prvom testovacom kole odkaz, že na žiadnom ďalšom sa podieľať nebudú. Štát totiž samosprávam ešte nepreplatil ani náklady za prvú vlnu. Mestá a obce z vlastného financovali aj zabezpečenie všetkých kôl celoplošného testovania.

  Zaujímavé je, že štát zbieral žiadosti od samospráv do 4. septembra. Od tej doby sa nič nedialo a tesne pred ďalším kolom celoplošného testovania sa zrazu pohli ľady a štát konečne peniaze pošle na účty samospráv.

  Kedy však samosprávy budú mať samosprávy predplatené náklady na prvé tri vlny celoplošného testovania však ostáva nejasné. Štát však už chystá ďalšie tri kolá celoplošného testovania, kde budú mať samosprávy opäť nemal náklady.

  Podobné články

  Pribudlo 6-tisíc prípadov a viac ako 100 úmrtí

  Antigénové a PCR testy na Slovensku včera potvrdili viac ako 6-tisíc prípadov ochorenia COVID-19. Za včerajší deň však pribudlo viac ako 100 úmrtí. Zaočkovaných za včera pribudlo necelých 6-tisíc.

  Tripartita odsúhlasila návrh kľúčového zákona na trvalú ochranu zamestnancov

  Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravilo návrh nového zákona o podpore v čase skrátenej práce. Zmeny odsúhlasila už aj tripartita.

  MDV: Na odporúčanie hygienikov pozastavujeme praktickú výučbu v autoškolách

  Ministerstvo dopravy od zajtra pozastavuje Covid automat pre autoškoly. Stane sa tak na základe odporúčania rezortného hygienika.

  V nemocniciach je už viac ako 4-tisíc pacientov. Pribudlo 5-tisíc prípadov

  Stav v nemocniciach sa zhoršuje a počty pacientov posledné dni rastú. Aktuálne je v nemocniciach už viac ako 4-tisíc pacientov s ochorení COVID-19 alebo podozrením naň. Pribudlo aj 5-tisíc nových prípadov a takmer 100 úmrtí.

  Premiér sa zajtra stretne s odborníkmi. Majú riešiť ako ďalej

  Premiér Igor Matovič pozval v utorok 23. 2. na Úrad vlády SR vedcov a odborníkov. Majú riešiť ako ďalej bojovať s pandémiou COVID-19.

  Posledné články

  3 KOMENTÁRE

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu