OdporúčameSlovenskoSprávy
Odporúčame

Európska komisia plošné testovanie neodporúča. Matovič na ňom trvá

Premiér Igor Matovič informoval, že Slovensko okrem dnešného testovania čakajú zrejme až tri ďalšie celoplošné testovania. Brusel razí inú cestu.

Už pred prvým celoplošným testovaním premiér Igor Matovič tvrdil, že sa o testovaní radil s odborníkmi. S akými, to dodnes nepovedal. Ešte pritom neskončila ani prvá vlna plošného testovania a Matovič už avizuje ďalšie tri kolá.

Ďalšie celoplošné testovania by sa malo odohrať budúci víkend. Tento víkend pritom prebieha tretie testovacie kolo v 458 obciach a mestách po celom Slovensku. Matovič si aj ďalšie celoplošné testovanie predstavuje podobné ako prvé tri kolá. Prvý víkend sa budú musieť nedobrovoľne otestovať všetci, v ďalší víkend potom prebehne testovanie v najviac zamorených okresoch a posledné víkend potom prebehne testovanie v najviac zamorených mestách a obciach.

Komisia razí inú cestu

Matovič sa rád úspechom celoplošného testovania chvastá aj v zahraničí. Inak to nebolo ani počas posledného summitu. Aj analytici sú však zdržanliví v tom ako úspešné bolo celoplošné testovanie a či skutočne zásadne ovplyvnilo počty nových prípadov.  

„Práve na videosamite … tak, ako naposledy, ma aj dnes večer predseda Európskej rady Charles Michel požiadal, aby som hneď na úvod samitu informoval lídrov EÚ o výsledkoch plošného testovania,“ napísal Matovič na svojom profile na sociálnej sieti Facebooku.

Lenže Európska komisia má na testovanie odlišný názor ako slovenský premiér. Celoplošné testovanie, tak ako prebiehalo na Slovensku, komisia vôbec neodporúča. Naopak odporúča sa plošnými testovaniami zamerať na najviac zamorené oblasti.

Odporúčania sú iné

Matovič trvá na celoplošnom povinnom testovaní všetkých Slovákov. Chystá sa tak opäť vyhnať ľudí do dlhých radov na hodiny čakania aby sa mohli povinne otestovať. Tých čo sa nedobrovoľne otestovať nedajú, čaká zrejme opäť domáce väzenie v trvaní niekoľkých týždňov.

Európska komisia však vo zverejnenom dokumente neodporúča plošné testovanie nepresnými antigénovými testami. Na dokument upozornil vedec Pavol Čekan, ktorého premiér Igor Matovič opakovane kritizoval. Čekan opakovane spochybňoval celoplošné testovanie.

Podľa Čekana komisia odporúča nasadenie antigénových testov napríklad v DSS, nemocniciach a v najviac zamorených oblastiach. Komisia však vydala aj ďalšie odporúčania v použití antigénových testov. Vo svojom príspevku na Facebooku ich uviedol aj Čekan.

Odporúčania komisie:

  • Pred použitím Ag testov, by sa mala robiť validácia voči RT-PCR testom na plošnej vzorke ľudí.
  • Odporúčanie (aj podľa WHO): senzitivita Ag testov nad 80% a špecifita nad 97%. Ide o parametre pre príznakových pacientov.
  • EK odporúča cielené testovanie plošnej populácie (lokálne, v oblasti s vysokou prevalenciou), nespomína sa celoplošne.
  • Pre výsledok Ag testu EK odporúča vykonať potvrdzujúci test.
  • Testy by sa mali používať najmä v prípade limitovanej dostupnosti RT-PCR testov alebo v prípade vysokej prevalencie infekcie.
  • RT-PCR test sa spomína v texte ako „zlatý“ štandard testovania.
  • EK apeluje aj na vzájomne uznávanie výsledkov, ktoré vníma ako kľúčové pre uľahčenie cezhraničného pohybu.
  • Text opisuje výhody ale aj limity Ag testov voči RT-PCR, atď.
Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button