viac

  Stabilitu cien energií by malo zabezpečiť predĺženie zmlúv s prevádzkovateľmi OZE

  Ďalšou možnosťou je obnovenie zmlúv s výrobcami obnoviteľných zdrojov energie (OZE), ktorým sa podpora výroby skončí, samozrejme, za výhodnejších podmienok pre štát. Povedal to po stretnutí s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS) predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris.   

  „Dôvodom dnešného stretnutia boli kalkulácie nákladov na podporu obnoviteľných zdrojov, ktoré vstupujú do tarify na prevádzkovanie systému,” povedal Juris. Predseda ÚRSO pripomenul, že úrad už ukončil konania na ceny silovej elektriny a plynu ako komodity, pri ktorých sa pre domácnosti náklady na tieto energie výrazne znížia.

  „Nie je to málo, napríklad priemerná cena za dodávku plynu klesne od 21 do 27 percent podľa kategórie odberu. To môže ročne pre jednu domácnosť, ktorá kúri plynom  znamenať úsporu 125 eur,“ vysvetlil minister Richard Sulík.

  Klesnú aj ceny elektriny, napríklad pre malé podniky to bude úspora okolo 5 percent, dodal. Otázna je cena tarify za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá vstupuje do ceny energií, no bola v minulosti dlhodobo poddimenzovaná. Za ostatné tri roky tak vznikol dlh vo výške približne 400 miliónov eur. O výške tejto a tiež ďalších zložiek koncovej ceny energie úrad v súčasnosti rozhoduje.     

  Práve podpora pre výrobcov elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov je v TPS, ktorá tvorí približne 18 % koncovej ceny elektrickej energie, výraznou položkou. Úrad preto spoločne s ministerstvom hospodárstva hľadá spôsob, ako ju znížiť. Pokiaľ by sa napríklad u aktuálnych 15-ročných zmlúv pre majiteľov fotovoltických elektrární zmluvy predĺžili o desať rokov za primeraného zníženia podpory, poklesli by dotácie pre týchto výrobcov približne o polovicu.  

  Ako budú vyriešené historické dlhy z posledných troch rokov, zatiaľ nie je jasné. Podľa Richarda Sulíka bude o týchto balíkoch rokovať koaličná rada. Sulík na tlačovej besede vyzdvihol kroky nového vedenia ÚRSO, vďaka ktorým ceny energií klesajú.

  „Pri férovej regulácii cien sa bude dariť aj ekonomike a nové vedenie nezávislého regulačného úradu robí kroky v prospech takéhoto férového nastavenia,“ dodal.

  Vicepremiér pripomenul, že pod neodborným vedením a netransparentnej a zvláštnej cenotvorbe neúmerne rástli ceny energií. 

  Tlačová správa
  Tlačová správahttps://stalosa.sk
  Ak máte záujem o zverejnenie vašej tlačovej správy môžete ju poslať mailom na adresu press@stalosa.sk. Denne zverejňuje výber zaujímavých tlačových správ.

  Podobné články

  Pribudlo 6-tisíc prípadov a viac ako 100 úmrtí

  Antigénové a PCR testy na Slovensku včera potvrdili viac ako 6-tisíc prípadov ochorenia COVID-19. Za včerajší deň však pribudlo viac ako 100 úmrtí. Zaočkovaných za včera pribudlo necelých 6-tisíc.

  Tripartita odsúhlasila návrh kľúčového zákona na trvalú ochranu zamestnancov

  Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravilo návrh nového zákona o podpore v čase skrátenej práce. Zmeny odsúhlasila už aj tripartita.

  MDV: Na odporúčanie hygienikov pozastavujeme praktickú výučbu v autoškolách

  Ministerstvo dopravy od zajtra pozastavuje Covid automat pre autoškoly. Stane sa tak na základe odporúčania rezortného hygienika.

  V nemocniciach je už viac ako 4-tisíc pacientov. Pribudlo 5-tisíc prípadov

  Stav v nemocniciach sa zhoršuje a počty pacientov posledné dni rastú. Aktuálne je v nemocniciach už viac ako 4-tisíc pacientov s ochorení COVID-19 alebo podozrením naň. Pribudlo aj 5-tisíc nových prípadov a takmer 100 úmrtí.

  Premiér sa zajtra stretne s odborníkmi. Majú riešiť ako ďalej

  Premiér Igor Matovič pozval v utorok 23. 2. na Úrad vlády SR vedcov a odborníkov. Majú riešiť ako ďalej bojovať s pandémiou COVID-19.

  Posledné články

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu