viac

  Ďalšie celoplošné testovanie bude povinné. Školy ostanú zatvorené

  Aj to potvrdil premiér Igor Matovič v relácii na TA3. Deti sa podľa neho do škôl vrátia najskôr v novom roku. „Lebo deti môžu doniesť vírus domov, tam sa to premieša a zdravotníctvo ľahne popolom,“ povedal Matovič k návratu detí do škôl.

  Deti do škôl chce však ešte skorej vrátiť minister školstva Branislav Gröhling, podľa ktorého sa nepotvrdilo, že by školy boli zodpovedné za masívne šírenie ochorenia COVID-19. K návratu detí do škôl volá aj Európska únia. Školy s zatiaľ zatvorené do 27. novembra.

  Povinné a hotovo

  Premiér Igor Matovič sa v relácii vyjadril ak chystanému ďalšiemu celoplošnému testovaniu. Opäť bude zrejme povinné, či vláda chystá domáce väzenie pre tých, čo sa odmietnu zúčastniť, zatiaľ nepovedal. Je možné, že namiesto domácim väzením bude tento krát Matovič hroziť pokutami.

  „Ak by to malo byť tak, že urobíme manévre za milióny eur a pôjde sa otestovať tretina ľudí a dve tretiny na to hodia salám-párky, tak na to sa prizerať nebudeme,“ premiér Igor Matovič týmto naznačil, že testovanie opäť nebude dobrovoľné.

  Premiér avizoval ďalšie celoplošné testovanie už v priebehu tohto týždňa. Aj vtedy naznačoval, že testovanie bude opäť povinné. Paradoxne však takýto postup pri testovaní neodporúča Európska komisia. Podľa Európskej komisie by sa testovanie pomocou antigénových testov malo uskutočňovať cielene a nie plošne.

  Peniaze nedostali

  Ďalšie kolo celoplošného testovania by sa malo konať cez víkend o dva týždne. Matovič to rovnako povedal v relácii na TA3. Už skorej pritom premiér pripustil, že aj tento cyklus celoplošného testovania bude prebiehať rovnako ako prvý. Prvý víkend sa bude povinne testovať všade, ďalší víkend potom v najviac zamorených okresoch a tretie predvianočné kolo bude prebiehať iba v najviac zamorených mestách a obciach.

  Problémom sú však aj peniaze. Štát pri prvom celoplošnom testovaní sľuboval samosprávam preplatenie nákladov, ktoré mali samosprávy s testovaním. Lenže teraz to vyzerá, že to také jednoduché nebude. Štát totiž dopredu nepovedal aké náklady preplatí a aké nie.

  Teraz, keď má štát náklady za celoplošné testovanie preplatiť, sa niektoré náklady zdráha náklady preplatiť. „Starostovia si nemôžu myslieť, že keď dali zarobiť svojim kamarátom, že im to štát preplatí,“ myslí si premiér Igor Matovič.

  Za prvé kolo

  Štát pritom samosprávam posiela prvé peniaze ako kompenzácie za prvé kolo pandémie ochorenia COVID-19. Peniaze na účty miest a obcí dorazia po niekoľkých mesiacoch po konci prvej vlny.

  Kedy dostanú obce preplatené náklady za prvé celoplošné testovanie je otázne. Problémom je, čo všetko štát obciam preplatí. Mnohé náklady si tak zrejme odnesú samosprávy. Štát ušetrí.

  Na Vianoce doma

  Premiér počas relácie odpovedal aj na otázku aké budú tohtoročné Vianoce. Už počas Veľkej noci nechal Matovič všetkých zavretých doma. Podobne to bolo počas nedávnych Dušičiek. Matovič ľudí zatvoril doma a prikázal im ísť na povinné testovanie. Tí bez testu nemohli vychádzať, avšak obmedzenia platili aj pre tých s testom.

  Premiér teraz tvrdí, že počas Vianoc štát neplánuje zatiaľ obmedzenie mobility zákazom vychádzania. Bude sa však dôrazne odporúčať obmedzenie cestovania. „Dúfame, že ľudia sa zomknú a cestovanie a návštevy rodiny odložia,“ povedal Matovič.

  Podobné články

  Pribudlo 6-tisíc prípadov a viac ako 100 úmrtí

  Antigénové a PCR testy na Slovensku včera potvrdili viac ako 6-tisíc prípadov ochorenia COVID-19. Za včerajší deň však pribudlo viac ako 100 úmrtí. Zaočkovaných za včera pribudlo necelých 6-tisíc.

  Tripartita odsúhlasila návrh kľúčového zákona na trvalú ochranu zamestnancov

  Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravilo návrh nového zákona o podpore v čase skrátenej práce. Zmeny odsúhlasila už aj tripartita.

  MDV: Na odporúčanie hygienikov pozastavujeme praktickú výučbu v autoškolách

  Ministerstvo dopravy od zajtra pozastavuje Covid automat pre autoškoly. Stane sa tak na základe odporúčania rezortného hygienika.

  V nemocniciach je už viac ako 4-tisíc pacientov. Pribudlo 5-tisíc prípadov

  Stav v nemocniciach sa zhoršuje a počty pacientov posledné dni rastú. Aktuálne je v nemocniciach už viac ako 4-tisíc pacientov s ochorení COVID-19 alebo podozrením naň. Pribudlo aj 5-tisíc nových prípadov a takmer 100 úmrtí.

  Premiér sa zajtra stretne s odborníkmi. Majú riešiť ako ďalej

  Premiér Igor Matovič pozval v utorok 23. 2. na Úrad vlády SR vedcov a odborníkov. Majú riešiť ako ďalej bojovať s pandémiou COVID-19.

  Posledné články

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu