Pondelkové espreso #18: Testovanie aj semafor zdravia

Minulý týždeň sa na Slovensku opäť diskutovalo hlavne o celoplošnom testovaní, ktoré dlhodobo presadzuje premiér Igor Matovič. Prvé kolo ďalšej vlny celoplošného testovania malo byť už tento týždeň v sobotu a nedeľu. Nestane sa tak a testovanie sa zatiaľ odkladá.

Premiér už zrejme trpí špáracou obsesiou pretože celoplošné testovanie presadzuje aj napriek odporu zo strany konzília odborníkov. Tí minulý týždeň celoplošné testovanie neodporúčali a naopak odporúčali sa viac zamerať na cielené testovanie.

Vylieval si srdiečko

S povinným celoplošným testovaním nesúhlasila v prejave ani prezidentka Zuzana Čaputová. Tá vyzvala politikov aby začali jasne komunikovať pravidlá a opatrenia v boji s pandémiou COVID-19. Matovičovi medzi riadkami poslala odkaz aby sa prestal chovať ako malé decko.

Premiér si však na Facebooku vylieval srdiečko hneď niekoľko krát počas minulého týždňa. Jeden z výlevov sa týkal aj komunikácie v rámci koalície. Matovič na Facebooku pohrozil, že keď sa komunikácia nezmení bude to znamenať koniec koalície.

Problémom bolo práve celoplošné testovanie. Matovič chce do Vianoc stihnúť tri testovacie kolá. Po nesúhlase konzília odborníkov aj prezidentky chcel Matovič aj tak presadiť testovanie. To sa mu však nepodarilo a testovanie v tento víkend sa zatiaľ odkladá. Antigénové testovacie miesta však už zriaďujú aj hygienici. Hygienici zverejnili aj infografiku k priebehu ochorenia COVID-19.

Semafor zdravia

Nebolo to však len o páraní našich nosov. Richard Sulík aj cez nesúhlas Igora Matoviča predstavil semafor zdravia. Prvý dokument, ktorý upravuje jasný postup v boji s pandémiou ochorenia COVID-19. Doteraz boli na Slovensku pravidlá a opatrenia prijímané často chaoticky. To však zatiaľ neznamená, že Slovensko sa bude semaforom zdravia aj riadiť. Rozhodnúť musí Ministerstvo zdravotníctva.

Ministerstvo zdravotníctva ukázalo aj desivé fotky z práce zdravotníkov v Trnavskej fakultnej nemocnici na covidovom oddelení. Rezort obrany zverejnil údaje k štvrtému kolu celoplošného testovania. Účasť bola oproti predchádzajúcemu kolu tretinová a rezort zverejnil aj podrobné štatistiky zo všetkých kôl celoplošného testovania.

Minulý týždeň sa však opäť menili aj pravidlá príchodu na Slovensko. A meniť sa budú zrejme aj od budúceho týždňa, keď pribudne povinný antigénový test.

USA

Minulý týždeň padlo aj ďalšie smutné číslo – počet nakazených vo svete už pokoril 61-miliónov. Najviac nakazených majú stále v USA, kde nedávno skončili prezidentské voľby. Tie vyhral Joe Biden, ktorý by mohol zmeniť stratégiu boja s ochorením COVID-19.

Administratíva dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa už súhlasila s postupným odovzdávaním moci. Neskôr víťazstvo Bidena potvrdili aj oficiálne výsledky v štáte Pensylvánia. V závere týždňa už dokonca Donald Trump uznal prehru a potvrdil, že ak zbor voliteľov zvolí Bidena za prezidenta, tak opustí Biely dom.

Turbulentný trh

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková minulý týždeň predstavila reformu súdnictva. Súdov bude na Slovensku síce menej, avšak mali by byť rýchlejšie a špecializované. Poslanci mali minulý týždeň voliť aj generálneho prokurátora – v voľbe však nakoniec nedošlo. Poslanci rokovali aj o štátnom rozpočte a schvaľovali aj predĺženie dotácií na nájmy pre zatvorené a obmedzené prevádzky. Peniaze sa však ujdú aj Hornej Nitre, kde pre koniec baníctva štát plánuje investovať do rozvoja 459 miliónov eur.

Vo svete financií sa hovorilo hlavne o problémoch internetovej 365 bank. Tej najprv nefungovalo mobilné bankovníctvo a ďalší deň dokonca klientom odchádzali už raz zrealizované platby.

Minulý týždeň prišlo aj k oficiálnemu potvrdeniu odchodu OTP banky zo Slovenska, ktorá sa už budúci rok zlúči s ČSOB. Transakciu už schválila Európska centrálna banka.   

Prípadov pribúda

Minulá nedeľa patrila tradične k slabým testovacím dňom. Počet testov nedosiahol ani 2-tisíc a potvrdilo sa 231 nových prípadov ochorenia COVID-19. Ďalšia tisícka nakazených potom pribudla v pondelok.

V utorok to už bolo horšie a počet nových nakazených prekročil hranicu 1.800. Lepšie čísla sme nemali ani v stredu, keď sa počet nakazených opäť priblížil hranici 2-tisíc prípadov.

Vo štvrtok na Slovensku pribudlo opäť viac ako 1.800 nových prípadov ochorenia COVID-19. V piatok potom testy potvrdili viac ako 1.500 nových prípadov ochorenia COVID-19. Ďalších 1.100 prípadov pribudlo v sobotu.    

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články