Na riešenie situácie v lokalite Chemko Strážske kabinet vyčlenil pol milióna eur

Na tento zámer zároveň vládny kabinet vyčlenil pol milióna eur. Návrh vládneho materiálu predložil minister vnútra Roman Mikulec.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vyhodnotil situáciu v lokalite Chemko Strážske ako mimoriadnu udalosť – ohrozenie verejného zdravia II. stupňa. Ešte v októbri 2019 navrhol vyhlásenie mimoriadnej situácie na území Košického kraja a Prešovského kraja, k čomu došlo 22. januára 2020.

Prieskum, obhliadky a stanoviská kompetentných subjektov preukázali mimoriadne rozsiahly, komplikovaný a nebezpečný stav uloženia odpadov v tejto lokalite a potrebu vypracovania odborných analýz a materiálov najvhodnejších technologických postupov týkajúcich sa odčerpania kontaminovanej vody, ako aj ďalších expertných a podporných činností pri vykonávaní záchranných prác.

Na základe záverov a odporúčaní bude vypracovaný podrobný harmonogram prác

Aktuálne sú rámcovo vymedzené jednotlivé okruhy činností v rámci záchranných prác pre objekty “Ošipáreň”, “Tepláreň” a prameň v lesnej obore Orlová.

Činnosti realizované v rámci predmetných opatrení by mali mať pozitívny vplyv na životné prostredie. Pri príprave prác sa predpokladá expertná spolupráca Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Na kvantitatívne a kvalitatívne rozbory odpadov a vybudovanie filtračného systému by malo smerovať 100-tisíc, na výstavbu filtračného systému na čistenie vody z prameňa v lesnej obore Orlová 50-tisíc. Manipulácia s odpadom a jeho prechodné bezpečné uskladnenie je predbežne vyčíslené na 350-tisíc €.
Časový horizont realizácie jednotlivých krokov sa bude odvíjať od uvoľnenia finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu, dostupnosti požadovanej techniky a prostriedkov na trhu a procesu verejného obstarania.

Záchranné práce by boli ukončené:

  • odstránením nebezpečných odpadov z objektov “Ošipáreň” a “Tepláreň”,
  • uložením odpadov do kontajnerov,
  • umiestnením kontajnerov na kontajnerové stojisko a
  • vykonaním opatrení na zabránenie ďalšieho znečisťovania životného prostredia v lokalite prameň v obore Orlová.

“Zaťaženie PCB látkami v lokalite Strážske je najväčšie na svete a dôsledky pre zdravie obyvateľov sú viac ako alarmujúce,” povedal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský.

Ako uviedol, ministerstvo pôdohospodárstva urobilo v tejto lokalite viacero odberov a niektoré vzorky sa ešte analyzujú. Do Vianoc chcú podľa jeho slov predstúpiť pred obyvateľov regiónu, aby ich o výsledkoch informovali.

Po ukončení záchranných prác bude odvolaná mimoriadna situácia. Ďalšie kroky na celkové riešenie v lokalite Chemko budú v gescii Ministerstva životného prostredia SR – v systéme riešenia environmentálnych záťaží.

Snaha bude vyriešiť situáciu v Chemku Strážske čo najskôr, keďže to nikto neriešil tri desiatky rokov, poznamenal po rokovaní vlády minister vnútra Roman Mikulec.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články