Podmienky a povinnosti pri čerpaní investičnej pomoci budú miernejšie

Národná rada SR schválila novelu zákona z dielne rezortu hospodárstva, ktorá prináša zmeny pri čerpaním pomoci od štátu v rámci opatrení v boji s pandémiou ochorenia COVID-19. 

„Koronavírus zásadným a nepredvídateľným spôsobom ovplyvnil prijímateľov investičnej pomoci, ako aj ich schopnosť plniť ustanovenia stanovené pri schvaľovaní. V krajných prípadoch by to mohlo viesť až k rušeniu rozhodnutí o poskytnutí pomoci a k pozastaveniu či zrušeniu viacerých projektov. V prípade veľkých investícií by tak mohli byť negatívne ovplyvnení aj samotní dodávatelia,“ vysvetlil potrebu zmien vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík.

Ide o ďalšie opatrenie, ktoré môže pomôcť slovenským podnikateľom a ekonomike zvládnuť následky pandémie. Ak novelu podpíše prezidentka, zmeny budú platiť od začiatku budúceho roka.  

Podniky by mali mať napríklad možnosť neskôr začať obstarávať investičný majetok, predĺži sa aj termín na ukončenie investičného projektu a o tri roky by sa mala predĺžiť aj doba na uplatnenie schválenej úľavy na dani.  

Predlžuje sa povinnosť začatia obstarávania dlhodobého majetku na 24 mesiacov a voľnejšie podmienky majú mať podnikatelia pri dodatočných zmenách investičného zámeru. Zatiaľ čo v súčasnosti musí firma vynaložiť minimálne 85 % z oprávnených nákladov schválených v rozhodnutí o investičnej pomoci, po novom bude prípustné tieto náklady reálne znížiť až na 70 %. Prípadné zníženie oprávnených nákladov sa následne odzrkadlí na výške investičnej pomoci. Zmeny sa týkajú predovšetkým tých podmienok, ktoré museli prijímatelia spĺňať alebo splniť po vypuknutí pandémie.   

Novela zákona zároveň zmierňuje niektoré podmienky aj v nasledujúcom období. Tie sa týkajú nových investícií a nových investorov. Rezort hospodárstva tak deklaruje, že je pripravené podporiť viac investičných zámerov a podporiť tak investície  v „pocovidovom“ období.

Šéf rezortu hospodárstva R. Sulík verí, že v budúcom roku sa nájde dostatok kvalitných, inovatívnych projektov ako aj investícií  smerujúcich do menej rozvinutých okresov, ktoré bude môcť rezort podporiť.  

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články