ÚVZ zdravotníctva stanovil pravidlá testovania na školách

Testovania sa budú musieť povinné zúčastniť aj zamestnanci škôl a všetci žiaci. Podľa aktuálne vydanej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva zároveň platí, že test nesmie byť starší ako 7 dní. Deti aj zamestnanci sa tak budú musieť zrejme testovať každých sedem dní.

Pre povinnosť otestovať sa však platia aj výnimky, test nemusia mať tie deti, ktoré už napríklad ochorenie COVID-19 prekonali alebo napríklad deti s onkologickými ochoreniami.

Vo vyhláške sa však nič nepíše o povinnosti rodičov nechať sa rovnako otestovať, aj keď bola opakovane spomínaná. V uznesení vlády, ktoré upravuje znovuotvorenie škôl pritom je uvedená aj povinnosť vykonania antigénového alebo PCR teste pre minimálne jedného z rodičov.

Aj naďalej však bude platiť, že deti, ktoré sa testovania nezúčastnia sa budú vzdelávať dištančne. Povinné testovanie žiakov aj zamestnancov tento týždeň avizoval premiér Igor Matovič.

Počas tohto víkendu prebieha pilotné testovanie na niektorých školách, svoje brány v pondelok určite neotvorí drvivý väčšina škôl. Navyše práve po pilotnom testovaní sa dajú očakávať ešte ďalšie zmeny v podmienkach testovanie.

Testovať sa nemusia:

  • osoba, ktorá prekonala ochorenie COVID-19 a má o jeho prekonaní doklad nie starší ako tri mesiace;
  • osoba, ktorej zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie antigénového testu na ochorenie COVID-19 alebo vykonanie RT-PCR testu na ochorenie COVID-19;
  • osoba, ktorej bolo diagnostikované stredne ťažké alebo ťažké mentálne postihnutie;
  • osoba dispenzarizovanú so závažnou poruchou autistického spektra;
  • osoba dispenzarizovanú pre ťažký, vrodený alebo získaný imunodeficit;
  • osoba, ktorá je onkologickým pacientom po chemoterapii alebo transplantácii, ktorá má leukopéniu alebo osoba s onkologickou liečbou alebo inou liečbou ovplyvňujúcou imunitný systém (napr. biologickou liečbou);
  • žiakov a zamestnancov základných škôl pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami;
  • žiakov a zamestnancov stredných špeciálnych škôl, odborných učilíšť a praktických škôl;
  • žiakov základných a stredných škôl zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorí sa zúčastňujú školského vyučovania v malých skupinách tvorených z najviac piatich žiakov a jedného pedagogického zamestnanca v období od 7. decembra 2020 do 9. decembra 2020;
  • pedagogického zamestnanca, ktorý vyučuje v malých skupinách v období od 7. decembra 2020 do 9. decembra 2020.
Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články