Rakúšania o plošné testovanie nemajú záujem

Plošné testovanie prebieha v spolkových krajinách Viedeň, Tirolsko a Vorarlbersko. Testovanie je však na rozdiel od Slovenska dobrovoľné a neotestovanie neznamená domáce väzenie, tak ako tomu bolo na Slovensku.

Testovanie v prvých troch spolkových krajinách však prevádza nízka účasť. Napríklad v hlavnom meste Viedeň bola denná testovacia kapacita 150-tisíc testov. Podľa údajov rakúskych úradov však vo Viedni v sobotu vykonali len 22-tisíc testov.

Testy však zároveň odhalili aj malý počet infikovaných. Napríklad v spolkovej krajine Tirolsko vykonali zatiaľ 156-tisíc testov, avšak tie odhalili len 417 pozitívnych prípadov. Percento pozitívnych v Tirolsku tak dosiahlo len 0,27%.

Podobné čísla dosiahla aj spolková krajina Vorarlbersko. V krajine vykonali zatiaľ 89-tisíc testov a pozitívnych zatiaľ bolo 355 ľudí. Rakúska vláda pritom dúfala, že sa testovania zúčastnia milióny ľudí. Súčasné čísla však tomu zatiaľ nenasvedčujú.

Už v pondelok by pritom v Rakúsku mali uvoľniť opatrenia po lockdowne. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz však vyzval ľudí aby aj naďalej bolo zodpovední. Vďaka lockdownu sa podarilo výrazne znížiť počet nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet nových prípadov na 100-tisíc obyvateľov klesol vďaka lockdownu na polovicu a aktuálne je na hodnote 263 prípadov na 100-tisíc obyvateľov. V krajine však kleslo aj reprodukčné číslo na 0,81. Reprodukčné číslo udáva koľko ľudí nakazí jeden nakazený pacient.

Total
8
Shares
1 komentár
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články