Viac ako polovica ľudí by chcela referendum o predčasných voľbách

Medzi opozičnými stranami a aj medzi niektorými mimoparlamentnými stranami silnejú snahy o referendum o skrátení volebného obdobia súčasného parlamentu. Inak referendum o predčasných voľbách.

Z prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza vyplýva, že za referendum o predčasných voľbách je až 51,5% opýtaných. Naopak 39,9% opýtaných referendum o predčasných voľbách odmieta. Zvyšných 8,6% voličov však nie je rozhodnutých.

Prieskum agentúra robila na vzorke 1004 respondentov a realizovala ho od 18.11. do 25.11. Vysokú podporu má referendum najmä medzi opozičnými stranami. Až takmer 90% sympatizantov strany Hlas-SD podporuje referendum. Podobne je to aj v prípade extrémistickej ĽSNS a Smeru. V prípade oboch strán podporuje referendum o predčasných voľbách viac ako 80% voličov.

Z koaličných strán podporuje referendum o predčasných voľbách najviac volič Sme rodina s podporou 38,5% a nasleduje SaS s podporou 37,9%. Naopak najmenšiu podporu má referendum o predčasných voľbách medzi voličmi OĽaNO – len 6,3%.

Otázna je však samotná účasť na plebiscite. Aby bolo referendum považované za úspešné muselo by sa ho zúčastniť minimálne 50% oprávnených voličov. To sa v samostatnej histórii Slovenska stalo len raz.

Navyše ani referendum nie je pre politikov záväzné. O skrátení volebného obdobia môžu rozhodnúť len poslanci formou ústavného zákona. Poslanci však hlasujú za seba a nemusia teda vôbec brať do úvahy výsledok referenda.

Total
0
Shares
1 komentár
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články