Pondelkové espreso #19: Keď si politici berú deti za rukojemníkov

Pandémia ochorenia COVID-19 komplikuje naše životy už viac ako rok. Prvý potvrdený a dohľadaný prípad bol na začiatku decembra minulého roku. Masovo sa však nákaza vo svete začala šíriť na začiatku tohto roka. Počty nakazených na Slovensku aj vo svete rastú a zrejme aj rásť budú.

Na Slovensku sa politici ešte stále nedokázali zhodnúť na podstatných otázkach – celoplošné testovanie, lockdown, plán boja s nákazou ochorenia COVID-19 a tiež návrat detí do školských lavíc. Namiesto jednotného boja s pandémiou si tak Slováci v priamom prenose užívajú posielanie odkazov cez média a sociálne siete.

Dva mesiace online?

Deti zo základných škôl a stredných škôl sa učia dištančne od 26. októbra. Online vyučovanie prebieha na druhom stupni základných škôl a tiež na všetkých stredných a rovnako vysokých školách.

Minulý týždeň sa začal črtať plán ako deti vrátiť do školských lavíc. Deti, ktoré už takmer dva mesiace vyučujú ich rodičia doma. Lenže návrat nebude pre škriepky premiéra Igora Matoviča a ministra hospodárstva Richarda Sulíka vôbec jednoduchý. Hádku medzi oboma predstaviteľmi spustil premiérov plán na ďalšie celoplošné testovanie, s ktorým nesúhlasil Richard Sulík.



A pod SaS patrí práve aj rezort školstva. Minister školstva Branislav Gröhling predložil plán otvorenia škôl, no nesúhlasil s ním Ústredný krízový štáb. Pred návratom do škôl sa mali totiž žiaci, rodičia a tiež zamestnanci dobrovoľne otestovať pomocou antigénových testov. S tým však nesúhlasil minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý požadoval povinné testovanie.

K návratu detí do škôl sa vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá apelovala na politikov, aby si politici z detí nerobili rukojemníkov. V závere týždňa však prišiel „nečakaný“ krok zo strany predsedu vlády Igora Matoviča.

Ten sa rozhodol prevziať kontrolu nad testovaním na školách. Aké prekvapenie? Však? Samotný Matovič už prevzal aj dohľad nad bojom s pandémiou a zrejme aj preto ten boj je taký chaotický.

Úrad verejného zdravotníctva vydal vyhlášku, ktorá upravuje testovanie na školách. V tej sa napríklad nehovorí nič o testovaní aspoň jedného z rodičov. Matovič však niekoľkokrát hovoril aj o testovaní aspoň jedného z rodičov. Pilotné testovanie prebiehalo iba na niekoľkých školách na celom Slovensku. O úspešnom premiérovom projekt, tak rozhodne nemôže byť reč.

Chaos na hraniciach

Príkladom chaotického riadenia boja s pandémiou ochorenia COVID-19 a príkladom toho, že ľavá ruka nevie čo robí pravá, je aj režim na hraniciach. Ten sa mení častejšie ako počasie na horách.

Vo štvrtok sa objavila správa, že pendleri budú musieť mať od pondelka pri vstupe na územie Slovenska negatívny antigénový alebo RT-PCR test. Antigénový test však mohol byť len zo Slovenska a nie z iných krajín. Pendleri tak zobrali mnohé testovacie miesta v piatok útokom a tvorili sa tam niekoľkohodinové rady čakajúcich ľudí na otestovanie. Samozrejme opäť za to neniesol zodpovednosť premiér, ale niekto iný. Toho niekoho iného vyzval premiér aby sa ospravedlnil.

V nedeľu však nakoniec prišla informácia z ministerstva vnútra, že plánované námatkové kontroly na slovenských hraniciach od dnes nebudú. Dôvod je jednouchý – Úrad verejného zdravotníctva chce upraviť vyhlášku upravujúcu prechod hraníc pre pendlerov. Chaos pokračuje ďalej.

Situácia sa zhoršuje

Faktom však je, že situácia na Slovensku sa zhoršuje. Atómová bomba, ktorou hrozil premiér Igor Matovič nevybuchla a namiesto zastavenia nákazy sa ochorenie COVID-19 masívne šíri ďalej. Pribúda však aj pacientov v nemocniciach a takmer celý minulý týždeň na Slovensku pribúdalo denne 3-tisíc nakazených.

Vývoj pandémie na Slovenku v jednotlivých okresoch. (zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR)

Slovenskou cestou masívneho testovania sa vydalo aj susedné Rakúsko. Na rozdiel od Slovenska je však testovanie v Rakúsku absolútne dobrovoľné a tiež absolútne fiasko. Testovanie počas uplynulého víkendu prebiehalo v troch spolkových krajinách a poznamenala ho hlavne mizerná účasť.

Na Slovensku však rastie aj nespokojnosť ľudí s vládou Igora Matoviča. V prieskume agentúry Focus sa viac ako polovica respondentov vyjadrila za referendum o predčasných voľbách.

Nový generálny

Minulý týždeň sme však nepísali len o ochorení COVID-19. Slovensko má od 1. decembra aj nového šéfa Finančnej správy, ktorým sa stal Čech Jiří Žežulka. Vybral si ho minister financií Eduard Heger.

Od minulého týždňa má však Slovensko po niekoľkých mesiacoch bezvládia aj nového šéfa generálnej prokuratúry. Poslanci za generálneho prokurátora zvolili Maroš Žilinka.

Vláda už stihla schváliť aj návrh zákona, ktorý upravuje podmienky pre vstup britských občanov po odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Brexit bez dohody je zrejme za dverami.  

Technologické novinky

Venovali sme sa však aj svetu technológii. Slováci sú zrejme nepoučiteľní a stále veria komukoľvek, kto im zavolá. Polícia opäť upozorňuje pred ďalšou vlnou podvodných telefonátov.

Namiesto posielania mailov sa podvodníci zamerali na telefonovanie. Predsa len tak môžu zasiahnuť tých najzraniteľnejších, ktorí s počítačom nevedia až tak dobre pracovať. Najmä seniori by sa mali mať na pozore, ale sadnúť na lep môžu aj mladšie ročníky.

V najnovšej vlne sa podvodníci vydávajú za technickú podporu Microsoftu a snažia sa pomôcť so zvýšením zabezpečenia počítača. V skutočnosti im však ide hlavne o získanie prístupových údajov do internet bankingu a samozrejme následné vybielenie účtu.

Na našom novom fóre si tiež môžete prečítať, ktoré zariadenia dostanú nový Android 11. Informácie zatiaľ zverejnili Samsung, Sony, TCLOnePlus.  

Total
2
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články