Prezidentka skritizovala Matoviča. Ten ju prirovnal ku Kotlebovi a Ficovi

Už aj prezidentka Zuzana Čaputová sa pridala k otvorenej kritike vlády a jej postupu v boji s pandémiou ochorenia COVID-19. Premiérovi dokonca odporúčala aby sa vzdal manažovania boja s pandémiou a namiesto toho sa radšej venoval premiérskej agende.

Prezidentka to včera povedala v diskusnej relácii na rádiu Expres. Prezidentka podotkla, že Slovensko by nebolo prvou krajinou, v ktorej premiér neriadi zvládanie pandémie ochorenia COVID-19. “Zároveň by to znamenalo, že premiér by mal čas a kapacitu venovať sa dôležitej premiérskej agende, ako je napríklad riešenie dosahov krízy,” uviedla prezidentka Zuzana Čaputová počas diskusnej relácie na rádiu Expres.

Otvorená kritika

Prezidentka vo vzťahu k vláde zmenila aj rétoriku a otvorene povedal, čo sa jej nepáči. Doteraz bola zdržanlivá a kritika bola mierna. Teraz však vládu premiéra Igora Matoviča otvorene skritizovala.

“Celý svet rieši COVID, ale my riešime pána premiéra a vzťahy v koalície, to mi je ľúto,” povedala Čaputová. Škriepky medzi členmi koalície pritom Čaputová kritizovala aj nedávno. Premiérovi iba pred pár dňami poslala pomerný jasný odkaz. Medzi riadkami jej prejavu sa dalo čítať, že premiérovi Čaputová odkázala aby sa prestal chovať ako mále decko.

Prezidentka počas včerajšej diskusie zároveň povedala, že nie je potrebné „objavovať koleso“ keď už objavené je. Podľa prezidentky existujú postupy, ktoré sa už osvedčili a vláda by mala mať hlavne plán boja s pandémiou.

“Sú tu postupy, ktoré sa osvedčili u nás aj vo svete. Je tu vedecký konsenzus na tom, čo je správne v tej situácii robiť, tak to poďme urobiť. Ja sa potom za takýto plán postavím,” uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.

Celoplošné testovanie

Prezidentka je tiež dlhodobo proti plánu na povinné celoplošné testovanie. Čaputová opakovane vyzvala, že ak má Slovensko pristúpiť k ďalšiemu celoplošnému testovaniu, malo by byť dobrovoľné.

Prezidentka v tom však nie je osamote. Aj konzílium odborníkov sa nedávno zhodlo na tom, že Slovensko by nemalo ísť cestou celoplošného testovania. Konzílium namiesto toho odporúčalo zamerať sa na testovanie najviac postihnutých okresov a regiónov. Aj podľa Európskej komisie by sa antigénové testy mali používať hlavne na cielené testovanie a nie na celoplošné.

Dobrovoľné testovanie minulý víkend absolvoval aj Rakúsko. Na rozdiel od Slovenska bolo testovanie v Rakúsku dobrovoľné a vláda ľuďom nehrozila domácim väzením. Pravdou však je, že testovanie v Rakúsko bolo fiasko a stretlo sa s nezáujmom ľudí.

Keď odpovie malé decko

Reakcia premiéra na kritiku prezidentky netrvalo dlho. Premiér však zasa iba ukázal, že akúkoľvek kritiku neznesie a vie sa chovať len malé decko. Prezidentku totiž prirovnal k Mariánovi Kotlebovi alebo Robertovi Ficovi.

“Pokúsim sa ju presvedčiť a získať ju na našu palubu, aby odišla od Kotlebu, Pellegriniho, Fica aj od Sulíka prípadne a prišla k nám,” uviedol premiér Igor Matovič po rokovaní vlády.

Premiér by si však mal uvedomiť, že ak niekto s jeho názormi nesúhlasí, tak to automaticky neznamená, že je Kotleba alebo Fico. Jediné čo však v poslednej dobe premiérovi ide je urážať všetkých, ktorí nesúhlasia s jeho názorom. Premiérom názor je zrejme podľa jeho vnímania ten jediný správny a presný.

Dochádza trpezlivosť

S vládou Igora Matoviča však už ľuďom dochádza trpezlivosť. Niektoré reštaurácie a fitness centrá dnes plánujú otvoriť a to aj napriek zákazu. Ich majiteľom došla trpezlivosť s vládou Igora Matoviča a s pomalým riešením ich problémov. Vláda totiž v poslednej dobe namiesto boja s pandémiou, bojuje medzi sebou.

Áno riešenie, ktoré zvolili reštaurácie a fitness centrá nie je správne. Svojim krokom môžu iba zvýšiť napätie v spoločnosti a prispieť k šíreniu vírusu medzi ľuďmi. Avšak ich postoj sa dá pochopiť. Počas niekoľkých mesiacov ich premiér Matovič obmedzuje, ale vláda ich podporu nerieši.

Namiesto škriepok medzi koaličnými partnermi by sa možno vláda mala zamerať na zníženie ekonomických dopadov pandémiou. Tisíckam domácností reálne hrozí, že od začiatku roka nebudú mať z čoho splácať úvery a možno prídu o strechu nad hlavou. Vláda však namiesto riešenia problémov ľudí hľadá spôsob ako donekonečna predlžovať núdzový stav.

Total
5
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články