Poslanci prerušili 18. schôdzu, opäť sa stretnú až o týždeň

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel prerušil aktuálnu 18. schôdzu Národnej rady SR. Poslanci sa opäť zídu až o týždeň vo štvrtok 17. decembra. Prerušenie navrhli štyri koaličné poslanecké kluby, plénum to odobrilo hlasovaním. Dôvodom prerušenia má byť podľa informácií, že koalícia nemala vo štvrtok dostatok poslancov na hlasovanie o novele ústavného zákona o bezpečnosti štátu. Na prijatie ústavných zákonov treba 90 hlasov.

Poslanci vyčerpali už takmer všetky body programu. Budúci týždeň by teda mali definitívne rozhodnúť o novele ústavného zákona o bezpečnosti štátu. Vyplýva z nej, že vláda by mohla vyhlásený núdzový stav opakovane predlžovať najviac o 40 dní. Schváliť to však bude musieť parlament, a to najneskôr 20 dní odo dňa účinnosti predĺženého núdzového stavu.

Rovnako by malo plénum rozhodnúť o novele zákona o Ústavnom súde SR. Jej cieľom je doplniť možnosť prieskumu rozhodnutia o predĺžení núdzového stavu Ústavným súdom SR.

Okrem hlasovania o týchto bodoch ich čaká ešte prerokovať návrh novely ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Tá hovorí o zavedení limitu verejných výdavkov. Zároveň sa navrhuje naviazať horný limit dlhu verejnej správy na čistý dlh verejnej správy a z tohto dôvodu sa navrhuje tiež upraviť sankčné pásma dlhovej brzdy a opatrenia, ktoré sa majú prijať pri dosiahnutí konkrétneho sankčného pásma.

Dôvodom nedostatku poslancov á byť karanténa a ochorenie COVID-19 viacerých z nich. Pozitívnych poslancov alebo poslancov v karanténe by zrejme mali mať strany OĽaNO, SaS a Sme rodina.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články