MZ SR: Situácia v nemocniciach je vážna, no pod kontrolou

Počet hospitalizovaných pacientov v nemocniciach s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň má stúpajúci trend.

Podľa aktuálnych štatistík je v nemocniciach hospitalizovaných 2.230 takýchto pacientov, na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 140 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 142 ľudí. Ide o historické maximá.

Počet hospitalizovaných tak opäť narástol, tento raz v porovnaní so štatistikami z predchádzajúceho dňa o 83 pacientov. Situácia je vážna, ministerstvo ju má však podľa vlastných vyjadrení pod kontrolou. 

Na pôde rezortu je zriadený tím, ktorý sa venuje výlučne situácii v zdravotníckych zariadeniach. Niekoľkokrát za deň dostávame reporty a v prípade potreby situáciu aktívne riešime. Na ministerstve aktívne pracuje aj Krízové koordinačné centrum, ktoré sme zriadili za účelom riešenia a monitorovania situácie.

uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí

Situáciu v nemocniciach monitoruje tím pod vedením štátneho tajomníka Petra Stachuru. Aktuálne informácie denne zverejňuje rezort zdravotníctva cez portál www.covidvnemocniciach.sk

Zabezpečenie dostupnej zdravotnej starostlivosti je pre nás kľúčové. Vďaka aktuálnym dátam z nemocníc vieme pružne reagovať na situáciu a prijímať zodpovedné rozhodnutia. Hoci je situácia náročná, v niektorých nemocniciach sa stále vykonáva aj časť plánovaných výkonov, v závislosti od epidemiologickej situácie v danom regióne. Chcel by som ubezpečiť, že všetkým pacientom, bude v prípade náhleho zhoršenia ich zdravotného stavu poskytnutá adekvátna zdravotná starostlivosť. 

povedal štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Peter Stachura

V piatok vyzvala Pandemická komisia k zavedeniu tvrdších opatrení. Okrem iného odporúčala Pandemická komisia zákaz vychádzania, ktorý by mal byť podobný tomu pred prvým kolom celoplošného testovania. O prípadnom lockdowne dnes rokuje mimoriadne aj vláda.

Aj touto cestou zároveň apelujeme na vedenie nemocníc, aby dbali na dodržiavanie protiepidemických opatrení a vyžadovali ich dodržiavanie nielen od zdravotníckych pracovníkov, ale všetkých osôb, ktoré vstupujú do týchto priestorov.

doplnil štátny tajomník

Ministerstvo zdravotníctva vyzýva verejnosť, aby dodržiavala základné pravidlá R-O-R – teda nosenie rúška, dostatočný odstup (minimálne 2 metre) a dôslednú hygienu rúk. Dodržiavaním opatrení sa nám spoločne podarí eliminovať šírenie vírusu.

Ďakujeme všetkým zdravotníckym pracovníkom za mimoriadnu prácu, ktorú v týchto časoch vykonávajú, nesmierne si to vážim a verím, že spoločne túto náročnú situáciu zvládneme.

uzavrel šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí
Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články