O 13.00 rokuje vláda. Rozhodovať bude aj o lockdowne

Dnes o 13.00 hodine bude mimoriadne rokovať vláda. Rozhodovať má aj o návrhu Pandemickej komisie na zákaz vychádzania.

Dnes o 13.00 hodine bude mimoriadne zasadať vláda a jedným z bodov programu má byť aj rokovanie o lockdowne a zákaze vychádzania. Zákaz vychádzania odporúčala v piatok Pandemická komisia pre zhoršujúcu sa situáciu.

V poslednom týždni na Slovensku pribúdajú tisíce nových prípadov denne a začína pribúdať aj pacientov v nemocniciach. Pandemická komisia ako poradný orgán vlády SR odporúčala prijatie zákazu vychádzania aby sa obmedzila mobilita a stretávanie ľudí.

Podľa kuloárnych informácií by mal tvrdý lockdown na Slovensku trvať zrejme až šesť týždňov. Pandemická komisia odporúčala prijatie rovnakého zákazu vychádzania aký platil pred prvým celoplošným testovaním. Vtedy bolo zakázané aj cestovanie z okresu do okresu okrem dochádzania do práce. Nebudú však zrejme platiť žiadne výnimky v prípade negatívneho antigénového alebo PCR testu.

Minulý týždeň pritom  premiér Igor Matovič a hlavný hygienik Ján Mikas informovali, že od 21. decembra príde k zatvoreniu niektorých obchodov a prevádzok. Paradoxne však nechali otvorene lyžiarske strediská a tiež kostoly. Na druhú stranu chcela vláda Igora Matoviča zatvoriť niektoré obchody. Obchodným reťazcom chceli hygienici zákaz predávať akýkoľvek iný tovar ako potraviny, či drogériu.

Bližšie detaily prípadného lockdownu sa však dozvieme zrejme až večer po skončení rokovania vlády. Zákaz vychádzania môže počas núdzového stavu vyhlásiť len vláda. Súčasný núdzový stav je schválený do 28. decembra, avšak vláda do parlamentu poslala expresne novelu ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Tá vláde umožní prakticky neobmedzené predlžovanie núdzového stavu.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články